Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, BeIN Sports'ta katıldığı programda "Ben Sayın Cumhurbaşkanımız'ın söylemine katılıyorum. Yabancı sayısını azaltmamız ve Türk futbolcuların önünü açmak için yerli sayısını artırmamız gerektiğine inanıyorum" dedi.

Demirören "Benim ilk başkanlık dönemimde yabancı oyuncu sayısı 11'e kadar serbestti, sahada da 8'i bulunabiliyordu (6-2). Bir sonraki sezonda yabancı sayısını 6'sı sahada olmak üzere 8'e düşürdük. Bu uygulamalar sonunda Kulüpler Birliği'nden yabancı sınırının kalkması talebi geldi. Kulüplerimizin isteklerine göre hareket eden bir kurum olarak biz de 'Tamam' dedik. Hocamız da yabancı artışını değerlendirirken, Türk futbolcusunun Avrupa'ya gidişini sağlayacak sistemi oluşturalım dedi ve şimdiki mevcut sistemi getirdik. Kulüpler de buna göre yatırım yaptılar. Bu karar 4 senelik bir süreyi kapsıyor ama ben Sayın Cumhurbaşkanımız'ın söylemine katılıyorum. Yabancı sayısını azaltmamız ve Türk futbolcuların önünü açmak için yerli sayısını artırmamız gerektiğine inanıyorum. Bundan sonraki konu ve vazife Kulüpler Birliği'nde. Kulüpler Birliği bunu kabul ederse, yabancı kuralını kaldırırız. Kulüplerin yabancı oyuncularla sözleşmeleri var, hep beraber konuşmak lazım" ifadelerini kullandı.

"VİDEO HAKEM DENEMELERİNE NİSANDA BAŞLAYACAĞIZ"

Video hakem uygulamasının nisan ayında denenmeye başlayacağını belirten Demirören, "Video hakem için çalışmamız başladı. Sistemi kullanan firmalarla nisan ayında deneme uygulamalarına başlayacağız. 60-70 tane deneme yapmamız lazım. Bununla birlikte 15-20 tane operatör gerekiyor. Getireceğimiz sistemde oyun durmuyor. Hakemler kulaklıktan konuşarak kararı veriyorlar. Bunun süresi en uzun 9 saniye olacak ve bütün konuşmalar kayıt altına alınacak. Eğer videodaki hakem ofsayt dese bile son karar sahadaki hakemin. O golü verebilir. Son karar yine hakemin. Bu sistemi getireceğiz ama pahalı bir sistem. Bu sistemi eylül ayında uygulamaya koymayı düşünüyoruz ama bu biraz da firmayla alakalı. Eğer firma ocak ayında yapın derse biz ocak ayında yapacağız. Cüneyt Çakır dahil birkaç hakem bununla ilgili eğitim aldı" dedi.

Yıldırım Demirören, bu sezon düşmenin kaldırılması ve Spor Toto Süper Lig’e 4 takım yükselmesi yönünde çıkan söylentilere yanıt verdi.

Böyle bir uygulama yapılmasının mümkün olmadığını dile getiren Demirören, "Böyle bir teşebbüs olduğunu biliyorum ama hiçbir şekilde yapma imkanımız yok. Bana soran kulüp başkanlarına da söyledim. Bugün ‘Küme düşme kalktı, ligi 22 takıma çıkarıyoruz’ dediğimiz an, UEFA, Türkiye’yi askıya koyar" dedi. Demirören böyle bir değişiklik yapılacaksa, planlamanın sezon başında duyurulması gerektiğine dikkat çekti.