Yunus Akgül: Avrupa'nın 50 yıl gerisindeyiz

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, "Atletizm, cimnastik ve yüzmede Avrupa'nın 50 yıl gerisindeyiz" diye konuştu.

30.06.2009 - 16:41

PESCARA - İtalya'nın Pescara kentinde süren 16. Akdeniz Oyunları'nın 5. gününde, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, bir değerlendirme yaptı.

GSGM'nin oyunlar köyündeki merkezinde açıklama yapan genel müdür Akgül, atletizm, cimnastik ve yüzmede Avrupa'nın 50 yıl gerisinde olduklarını söyledi.

Oyunlarda şu ana kadarki durumdan son derece memnun olduğunu ifade eden Yunus Akgül, ''Atletizm, cimnastik ve yüzmede Avrupa'nın 50 yıl gerisindeyiz. Avrupa'dan ne tesis, ne de sporcu açısından geride değiliz. Anladığım kadarıyla yönetim ve antrenörlerde problemler var. Olimpiyatlarda en çok madalya veren branşlar bunlar. 1-2 yıl içinde bu sorunu çözeceğiz. Bu branşlarda da madalyalara ortak olacağız. Atletizmde biraz kıpırdanma var'' dedi.

"GÜREŞ VE HALTERE ÖVGÜ"
Genel müdür Akgül, güreş ve halterin oyunlardaki performasını da değerlendirerek, şöyle konuştu: ''Son derece memnunum. Kontak sporları ve halterde Avrupa'nın önünde olduğumuzu söyleyebilirim. Güreş ve haltere çok teşekkür ediyorum. Güreşte 8 sporcu ilk kez milli oldu ve madalya ile döndüler. Boksta madalyaya gidiyoruz. Karatede hakemlerin tüm engellemelerine karşın madalyamız var. Şu ana kadarki durum son derece iyi.''

"FUTBOL VE BASKETBOLA ELEŞTİRİ"
Genel müdür Yunus Akgül, futbol ve basketbola, oyunlara iyi takımlarla gelmemeleri nedeniyle eleştiride bulundu.

Futbol ve basketbolda Avrupa seviyesinde olduklarına dikkati çeken Akgül, ''Ama federasyonlar iyi takım yapmadılar. Buraya iyi takımlarla gelmedikleri için bu branşlara sitemlerimi iletiyorum. Basketbol, erkek ve bayanlarda çok kötü takımlar getirdiler. Bu branşlarda bu seviyede değildik'' diye konuştu.

Yunus Akgül, takım sporlarında iyi bir şekilde yollarına devam eden voleybol ve hentbol takımlarına da övgülerini iletti.

"MASA TENİSİ"
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, masa tenisinde Avrupa'nın yüzde 80'inin Çinli sporcularından oluştuğunu belirtti. ''Masa tenisinde Avrupa'nın yüzde 80'i Çinli'' diyen Akgül, ''Biz de onların yaptığını yapmışız. Çinliler tüm Avrupa ülkelerine hakim. Masa tenisinde iş, 'benim Çinlim, senin Çinlini dövere' döndü'' diyerek ilginç bir değerlendirme yaptı.

Türk insanının denizden korktuğunu savunan Akgül, ''Her yerimiz deniz, maalesef su sporlarında altyapımız yok. Her ilde açık ve kapalı yüzme havuzlarımız var, ama insanımız denizden korkuyor. Bizden başlayan ve federasyonla devam eden birtakım sorunlar var'' diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...