İlişkili Haberler

Tarih öncesi dönemden kalma benek boyutunda bir deniz canlısı Çin'de bulundu. Ülkenin iç bölümlerinde bulunan türün yaklaşık 540 milyon yaşında olduğu ve keseye benzediği belirtildi. Oldukça küçük olan bu türün insanlığın tarih öncesi atalarından biri olduğu belirtildi.

540 milyon yaşındaki fosil üzerinde araştırma yapan bilim insanları canlının Saccorhytidae familyasına ait olduğunu ve Saccorhytus coronaries olarak adlandırıldığını açıkladı. Cambridge Üniversitesi'nde görevli Profesör Siman Conway Morris, "Canlının erken dönem bir ikincil ağızlı olduğunu düşünüyoruz. Saccorhytus, insan dahil olmak üzere birçok türün ilkel durumunu yansıtıyor olabilir" açıklamasını yaptı.

Saccorhytus coronaries'in insanın ilk atalarından biri olması ihtimalinin yanısıra bir özelliği daha var. Yapılan araştırmalar sonucu bilim insanları 540 milyon yıl önce yaşamış bu canlı türünde anüs bulunmadığını keşfetti.

Prof. Conway Morris, "Eğer durum gerçekten göründüğü gibiyse vücutta oluşan atık maddeler ağız yoluyla atılıyor. Araştırmalarımız kese şeklindeki bu yaratığın vücudunun büyük bölümünün ağızdan oluştuğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.

İkincil bacaklıların 510 ila 520 milyon yıl önce yaşadığı tahmin ediliyordu. Ancak biliminsanlarının elinde bu türün nasıl göründüğüne dair kesin bilgiler bulunmuyordu. Yeni bulunan bu mikrofosilin bu soruyu cevapladığı belirtildi.