Astronotlar için yaşam alanı hazır

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), astronotlar için yaşam alanı olarak kullanılacak modülü başarıyla genişletti.

Haberler - DW Türkçe 30.05.2016 - 10:55

Astronotlar için yaşam alanı hazır

Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü (BEAM) adı verilen modülün genişletilmesi çalışmaları 7 saatten daha uzun sürdü. Astronot Jeff Williams çalışma sırasında modülün duvarlarına bir vana aracılığıyla hava yolladı. 

Genişletme işlemleri tamamlanınca Williams, BEAM içindeki 8 hava tankını açtı. 

Astronotlar, modül içinde bir dizi test yaparak içerisindeki hava yoğunluğunun uygun olup olmadığını ve gelecek hafta uzaya girmeden önce hava kaçırmadığını inceleyecek. 

ASTRONOTLARA YAŞAM ALANLARI OLUŞTURACAK  
 
"Beam", Bigelow Aerospace isimli bir özel şirket tarafından geliştirildi. 18 milyon dolara mal olan modül uzayda ilk kez denendi. "Şişme odalar"ın Ay ve Mars'ta astronotlara yaşam alanları oluşturması amaçlanıyor. 

Modülün en önemli avantajı ulaştırma sırasında çok az yer kaplaması. Ancak modülün astronotları güneş ışınları, aşırı ısı farkları ve uzay çöpü tehdidinden ne kadar koruduğu ise belirsiz. "Beam" bünyesinde elektromanyetik dalgaları ölçen sensörler bulunduğu, bunların ISS'te görev yapan astronotlarca düzenli olarak toplanacağı belirtildi. 

Sayfa Yükleniyor...