Bilgisayar oyun dünyası İzmir Ekonomi'de

İzmir Ekonomi Üniversitesi Global Game Jam'in İzmir ayağına ev sahipliği yapıyor.

DHA 14.01.2015 - 11:42

Bilgisayar oyun dünyası İzmir Ekonomi'de

Dijital oyun sektörünün en önemli oyun geliştirme organizasyonu Global Game Jam'in (GGJ) İzmir ayağı İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ev sahipliğinde yazılımcıları, bilgisayar dünyasının üyelerini bir araya getirecek.

100 katılımcının yer alacağı ve başvuruların sürdüğü etkinlik 23 Ocak'ta İEÜ Konferans Salonu'nda başlayacak. Etkinlikte, yazılımcılar ve tasarımcılar 48 saat içerisinde 'yarının' bilgisayar oyunlarını geliştirecek.

Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş

Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş

İEÜ Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Global Game Jam Ege 2015 Etkinlik Komitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş, etkinliğin dünya genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen popüler kısa zamanlı bilgisayar oyunu geliştirme olduğunu belirterek, "Her yıl ocak ayının sonuna yakın bir hafta sonunda 48 saat içinde katılımcıların 5'li takımlar halinde bilgisayar oyunları geliştirmesini isteniyor. Etkinliğe katılan öğrenci, akademisyen, amatör ve profesyonel oyun geliştiriciler, 48 saat boyunca çok az uyuyarak farklı disiplinlerden gelen oyun geliştiricilerle oluşturdukları takımlar ile bilgisayar oyunları ortaya çıkaracak" dedi.

Etkinliğin oyun sektörüne olumlu katkılar sağladığını, katılımcıların birbirleriyle tanışma ve profesyonel bağlantı kurma olanağı yakaladığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Alankuş, www.globalgamejam.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğini anlattı. Türkiye genelinde 8 etkinlik alanı kurulduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alankuş, İzmir ayağının 2012 yılından bu yana İEÜ'de gerçekleştirildiğine değindi. Yrd. Doç. Dr. Alankuş, etkinliğin adının 'Global Game Jam: Ege' yapıldığını kaydetti.

LİSE ÖĞRENCİLERİ ŞİMDİDEN ÜRETİYOR

Yrd. Doç. Dr. Alankuş, etkinlikler kapsamında ayrıca lise öğrencilerinin oyun geliştirmesi için gerçekleştirdikleri Hayalini Oyna başlıklı projenin ödül töreninin de yapılacağını bildirerek, "Lise öğrencileri, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde 10 hafta boyunca Cumartesi günleri bilgisayar oyunlarını nasıl üreteceklerini öğrendi. Pek çoğu gelecekte bilgisayar oyunu yazılımı gerçekleştirmek istediklerini söylüyor. 5'li gruplar halinde 60 lise öğrencisi ilgi alanlarına göre bilgisayar oyununun üretiminde tasarım ya da yazılım kısımlarını üstlendi. Hayalini Oyna projesinde yer alan lise öğrencilerinden bazıları da Global Game Jam: Ege'de yer alacak" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...