Bir yeryüzü cenneti: Antalya

Aktüel Arkeoloji Dergisi, Anadolu’nun en yaratıcı uygarlıklarından biri olan Likya’nın merkezindeki Akdeniz’in kapısı Antalya’nın “kültür turizm” potansiyelini tanıtmak amacıyla Antalya'ya özel bir  sayı hazırladı.

aktuel-arkeoloji-antalya.jpg

“Antalya sizi bekliyor” sloganı ve “Bir Yeryüzü Cenneti Antalya” kapak yazısı ile yayınlanan Aktüel Arkeoloji'nin son sayısı, Türkçe ve İngilizce yayınlanarak hem yerli hem de yabancı turizme bambaşka bir Antalya sunuyor.

Likya Birliğine başkentlik yapan Patara’sı, mür kokan kenti Myra’sı, kahramanlık destanına adını yazdıran Ksanthos’u, Limyra’sı, Perge’si ve Side’si ile antik çağın adım adım gezilmesini sağlıyor.

Çekirdeğini Kaleiçi’nin oluşturduğu ve adı, kurucusu Bergama Kralı II. Attalos ile birlikte MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan Antalya, farklı zaman ve kültürlere bağlı olarak epigrafik ve filolojik kaynaklarda Attalia, Sathalia, Sattalia, Setelia, Adalia, Antalia, Andaliyye adlandırılır ve bu bile kentin uygarlık tarihi boyunca zenginliğini nasıl kentin ismine yansıttığını gösterir.

Kent aslında Likya Uygarlığı'nın bugünkü merkezi gibidir. Anadolu’nun en önemli ve özgün uygarlıklarından biri olan Likya’nın, Akdeniz’e yayılan kentlerinin önemli bir kısmı Antalya sınırları içinde kalır.  Likya Uygarlığının bu arkeolojik kalıntıları, Antalya’ya bugün dünya üzerindeki hiçbir modern kentin sahip olmadığı büyük bir  zenginlik sunar. Antalya’da birkaç gün bile geçirmek, bize antik çağda yaşıyormuşuz izlenimini katar.

Sayısı yüzlerle ifade edilebilecek uygarlık tarihi için çok önemli arkeolojik alanlar ve bunların birçoğunda yılın büyük bir kısmı yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları “kültür turizmi”nin yaşayan örneği olarak kenti ziyaret eden herkese  eşsiz bir deneyim sunar.

Antalya sizi bekliyor... Sadece denizi ile değil, yüzyıllar boyunca biriktirdiği kültürel kalıntılarıyla da birlikte! Şimdiden iyi yolculuklar.

Sayfa Yükleniyor...