İlişkili Haberler

Geride bıraktığımız 2017'deki rekor yükselişiyle adından sıkça söz ettiren Bitcoin yatırımcısına kabus yaşatmaya devam ediyor. 

Son haftalarda ciddi değer kaybeden Bitcoin 10 bin dolar seviyesinin de altını gördü.

Ancak 2018'e kötü bir başlangıç yapan tek kripto para Bitcoin değil. Altcoin olarak adlandırılan diğer irili ufaklı kripto paralar için de 2018 kâbus gibi başladı. Kripto paraların toplam piyasa değeri son 1 haftada 260 milyar dolar düşerken, dün de ortalama yüzde 20 eridi. 

Bitcoin'de düşüş bu sabah da devam etti. Sabah saatlerinde Bitcoin fiyatı yüzde 7 düşüşle 10 bin 567 dolara kadar geriledi. Asya ekonomilerinden gelen olumsuz haberler ile Bitcoin geçtiğimiz saatlerde 10 bin doların altını gördü. 

BİTCOİN NEDEN DÜŞÜYOR? 

Güney Kore'nin kripto para piyasalarına uyguladığı yeni düzenlemeler kapsamında kripto para birimlerine getirdiği işlem yasağı, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri olmak üzere piyasada gözle görülür bir düşüşe sebep oldu. 

Güney Kore'nin kripto para birimleri işlemlerini yasaklamasının ardından Güney Kore Ekonomi Bakanı Kim Dong-yeon yerel bir radyo istasyonuna verdiği röportajda, kripto para birimleri işlemlerinin yasaklanmasının "ellerinde olan bir seçenek" olduğunu söyledi. 

"BASKIYI DEVAM ETTİRİN" ÇAĞRISI 

Güney Kore'nin açıklamalarının ardından Çin Merkez Bankası Müdür Yardımcısı Pan Gongsheng, hükümetin kripto para birimlerine uyguladığı baskıyı devam ettirmesi ve Bitcoin'in yanı sıra ilgili hizmetleri sağlayan kişiler ve işletmeler de dahil olmak üzere sanal para birimlerinin merkezileştirilmiş ticaretini yasaklamaları gerektiğini söyledi.