Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto,10 yıl önce bugün son mesajını bıraktı (Satoshi Nakamoto kimdir?)

Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimi olan Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto,10 yıl önce bugün son mesajını bıraktı.  Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu hala tam olarak bilinemiyor.

Haberler 14.12.2020 - 13:45

Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto,10 yıl önce bugün son mesajını bıraktı (Satoshi Nakamoto kimdir?)

Bitcointalk profil bilgilerinde, Satoshi Nakamoto’nun en son 13 Aralık 2010 tarihinde çevrim içi olduğu görülüyor. Yani Nakamoto'nun son mesajını bırakmasının ardından 10 yıl geçti.

@Satoshi kod adıyla mesajlarını paylaşan ’in yaratıcısı Nakamoto'dan o günden bu yana haber alınamıyor.

KİM OLDUĞUNA DAİR KANITLANMAMIŞ TEORİLER VAR

Kim olduğu hâlâ tam olarak bilinmeyen Satoshi Nakamoto'nun, 5 Nisan 1975 doğumlu, Japonya'da yaşayan bir adam olduğu iddia ediliyor fakat ortaya atılan iddialarda Nakamoto'nun, Amerika veya Avrupa'da yaşayan, Japon asıllı olmayan, kriptografi (şifreleme) uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu söyleniyor.

Bilgisayar bilimci Hal Finney ve Blockstream CEO’su Adam Back de Nakamoto olduğu iddia edilen isimler arasında. Adam Back iddiaları net bir şekilde yalanlarken Hal Finney'in de Nakamoto olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmuyor.

Aslında Satoshi Nakamoto’nun bir kişiden ziyade bir grup olabileceği de iddia ediliyor.

SON ON YILIN EN İYİ PERFORMANS GÖSTEREN VARLIĞI

Küresel bir pandemi ortamında ve ciddi eknomik kriz potansiyelinde dahi herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeyen BTC, on yılın en iyi performans gösteren varlığı olarak kabul edildi.

Dünyanın önde gelen kripto para birimi , başlangıcından bu yana 19.000 doların üzerinde işlem görüyor.

BİTCOİN NEDİR?

Sayfa Yükleniyor...