Dijital para birimi Bitcoin’in toplam piyasa değeri rekor kırdı: 14 milyar dolar

Web tabanlı, dijital para birimi Bitcoin’in dolaşımda bulunan toplam piyasa değerinin üç yıllık rekorunu kırarak 14 milyar dolara ulaştığı açıklandı.

Haberler - ntv.com.tr 22.12.2016 - 17:54 | Son Güncelleme : 22.12.2016 - 18:41

Dijital para birimi Bitcoin’in toplam piyasa değeri rekor kırdı: 14 milyar dolar

Slovenya merkezli ilk Avrupa Bitcoin borsası olan Bitstamp verilerine göre bir Bitcoin’in değeri 875 dolar oldu. 2014’ün ocak ayından beri yakaladığı en büyük değeri bulan Bitcoin geçtiğimiz 6 ayın da en iyi performansını gösterdi.

Uzmanlar sene başında 435 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin'in yükselişini, bu yıl neredeyse yüzde 7 oranında kaydetmiş olan Çin Yuanı’nın istikrarlı bir şekilde değer kaybetmesine bağlıyor.

Veriler Bitcoin ticaretinin yoğunlukla Çin’de yapıldığını gösteriyor. Çin’de yaşanan talep artışları ise değer belirleme konusunda büyük etki yaratıyor.

Bitcoin, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan, paraları dünyaya hızlı ve anonim olarak taşıyabilen web tabanlı djital bir para birimi. Bu, Çin gibi sermaye kontrolü sağlamak isteyen ülkere cazip gelmekte.

Dünyada yaşanan politik belirsizlikler ve Hindistan, Çin gibi piyasaların etkisinin Bitcoin dolaşımını ve değerini artırabileceği tahmin edilmekte.

Sayfa Yükleniyor...