"SIM kartlar hack'lendi, milyonlarca kişi dinlendi"

ABD ve İngiliz istihbaratının dünyanın en büyük SIM kart üreticilerinden birini hack’lendiği belirtiliyor. Bu, İngiliz ve ABD'li ajanların dünyanın dört bir tarafındaki cep telefonlarını dinleyebileceği anlamına geliyor.

20.02.2015 - 10:40

"SIM kartlar hack'lendi, milyonlarca kişi dinlendi"

Amerikalı ve İngiliz ajanların, Gemalto’nun sistemini hack’leyerek SIM kartların şifereleme anahtarlarını çaldığı öne sürülüyor. İddia ‘Intercept' adlı internet sitesine ait.

The Intercept’in daha önce de NSA’e ait gizli bilgileri sızdıran Edward Snowden’in kendilerine sağladığı belgelere dayandırdığı haberine göre, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve İngiltere’yi siber saldırılara karşı korumak için kurulan istihbarat kurumu GCHQ, beraber hareket ederek söz konusu SIM kart üreticisinin sistemine sızdı.  

Hollanda merkezli Gemalto şirketi, yılda iki milyar SIM kart üretiyor ve 85 ülkede faaliyet gösteriyor. AT&T, T-Mobile, Verizon, Sprint gibi pekçok GSM operatörü için SIM kart üreten şirketin hack’lenmesinin milyonlarca insanının izinsiz dinlenmesine sebep olmuş olabileceği belirtiliyor.

Şifreleme sistemlerini hackleyen ajanların, dünyanın dört bir yanında cep telefonlarını dinleyebileceği ifade ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...