Dünyayla eş zamanlı hareket edecek

Çin, yüksek çözünürlüklü görüntü alma teknolojisine sahip Gaofın-4 uydusunu uzaya fırlattı. Gaofın-4'ün dünyayla eş zamanlı hareket edeceği vurgulandı.

Anadolu Ajansı 29.12.2015 - 20:00

Dünyayla eş zamanlı hareket edecek

Şinhua ajansın haberine göre, Sıçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzun yürüyüş 3B roketiyle fırlatılan yer gözlem uydusunun, yer senkron yörünge özelliğine, yüksek çözünürlükte uzaktan algılama ve görüntüleme özelliğine sahip olduğu bildirildi. 

Çin Ulusal Savunma Bilim, Teknoloji ve Sanayi İdaresi (SASTIND) Gaofın Projesi Yetkilisi Tong Şüdong, Gaofın-4'ün bu yıl başarıyla fırlatılan 19'uncu uydu olduğunu, uydunun, doğal afetleri, jeolojik felaketleri ve orman yangınlarını önleme, ayrıca meteoroloji tahmini için kullanılacağını söyledi.

Tong, Gaofın projesi kapsamında 2020 yılından önce yedi yüksek çözünürlüklü gözlem uydusunun daha fırlatılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Gaofın-4'ün baş tasarımcısı Li Guo da uydunun dev Bütünleyici Metal Oksit Yarı İletken (CMOS) kamerası sayesinde denizde seyreden bir petrol tankerini dahi görebileceğini ifade etti. 

Daha önce fırlatılan, yeryüzüne 600 ila 700 kilometre uzaklıktaki Gaofın-1'den farklı olarak Gaofın-4'ün, yerden 36 bin kilometre uzağa konumlandıracağı ve dünyayla eş zamanlı hareket edeceği vurgulandı. 

Projenin ilk uydusu olarak uzaya fırlatılan Gaofın-1'in üzerindeki kameraların dünya üzerindeki bir araç ya da bisikletin fotoğraflarını çekebilme kabiliyetine sahip olduğu belirtiliyor. 

Sayfa Yükleniyor...