Elon Musk'tan Trump'a 'NASA' tepkisi

ABD Başkanı Donald Trump, bütçesini arttıran yasa tasarısını imzaladı. Trump'ın artışını yeterli bulmayan Elon Musk Twitter'dan açıklamalarda bulundu ve bu bütçenin Mars planını desteklemeyeceği iddiasında bulundu.

Haberler - ntv.com.tr 22.03.2017 - 15:47 | Son Güncelleme : 22.03.2017 - 16:07

Elon Musk'tan Trump'a 'NASA' tepkisi

Trump, NASA için beklenen kararı verdi. Geçtiğimiz haftalarda ABD basınında çıkan iddia boyutundaki haberlerin aksine Trump, NASA'nın bütçesinde kesintiye gitmedi. 

ABD Başkanı Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2018 bütçesini 19,5 milyar dolara yükseltti. 

ELON MUSK'TAN TEPKİ

Trump'ın kararına ilk tepki NASA ile 1.6 milyar dolarlık kontratı bulunan Elon Musk'tan geldi. Kişisel Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Musk, bu artışın sadece NASA'nın mevcut projelerine devam edebileceğinin altını çizdi ve bu bütçenin Mars projesine yardımcı olmayacağını belirtti. 

MARS'TA KOLONİ KURMAK İSTİYOR

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX ve otomobil firması Tesla Motors'un sahibi Musk, geçtiğimiz aylarda Mars'ta koloni kurma planını basına açıklamıştı. 

Musk, 10 yıl içinde kamu-özel ortaklığıyla Mars'a insan göndermek ve 200 bin dolarlık bilet ücretini karşılayanlar için bu gezegende kendi kendine yetebilen bir şehir kurmak istediğini söylemişti. 

Bir uzay aracının 100-200 kişiyi Mars'a götürebileceği bilgisini veren Musk, bunun için altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu da sözlerine eklemişti.

Sayfa Yükleniyor...