Belçika gazetesine hacker saldırısı

Belçika gazetesi Le Soir bilgisayar korsanlarının saldırılarına hedef oldu. Gazetenin internet sayfası saatlerce erişilemez hale geldi.

DW Türkçe 13.04.2015 - 12:06

Belçika gazetesine hacker saldırısı

Fransız televizyon kanalı TV5 Monde'un ardından Belçika'da Fransızca yayın yapan gazete Le Soir da hacker saldırılarının hedefi oldu. Gazete saldırılara engel olmak için internet  sayfasını uzunca bir süre deaktive etti.

Gazetenin genel yayın yönetmeni Didier Hamann Twitter üzerinden yaptığı açıklamada gazetenin düzenli olarak hackerlar tarafından saldırıya uğradığını ancak bu kez güvenlik duvarı  yazılımının işe yaramadığını belirtti.

Hamann saldırıların kaynağını araştırdıklarını ve henüz TV5 Monde vakasında olduğu gibi saldırının radikal İslamcılar tarafından yapılıp yapılmadığına dair elde bir veri olmadığını ifade etti.

Le Soir gazetesi Belçika'nın büyük medya gruplarından Rossel şirketi tarafından çıkartılıyor. Hacker saldırılarının medya grubunun tümünü hedef aldığı ve grubun Sudpresse adlı internet sayfasının da geçici olarak erişime kapandığı belirtiliyor.

TV5 Monde'a yapılan saldırıyı IŞİD adına hareket ettiklerini belirten bir hacker grubu üstlenmişti. Televizyon kanalının sosyal medya hesaplarından IŞİD propagandası yapılmış ve kanalın yayını saatlerce kesilmişti.

Geçen hafta sonunda Tunuslu İslamcı bir grup da Belçika'da valon hükümetinin web sayfasına bir saldırı düzenlemişti. “Fallage-Team” adlı grup web sayfası üzerinden bir propaganda videosu yayınlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...