İlişkili Haberler

ABD merkezli teknoloji devi Google, arama motorunun kaderini etkileyecek karara karşı dün mahkemeye itirazını sundu. 

2014 yılında ülkenin British Columbia bölgesindeki mahkeme tarafından verilen ve Google'ın bir Kanadalı şirketine ait ürünlerin satışının arama sonuçlarından çıkarılmasına karar vermesine hükmeden kararı temyize götüren Google, dün yasal savaşın ilk duruşmasına çıktı. 

Kanada'da herhangi bir data merkezi bulunmadığının altını çizen Google, Kanada'daki bir mahkemenin global bir etkisi olacak karara imza atamayacağının altını çizen şirket, bu kararın ifade özgürlüğüne de olumsuz yönde etki edeceği iddiasında. 

Bu davayı daha ilginç bir hale getiren detay ise, davanın direkt olarak Google ile bağlantısının olmaması. Zira 2014 yılında görülen dava Kanada merkezli Equutsek şirketi ve Morgan Jack isimli bir kişi arasında yaşanan bir anlaşmazlık sonucu başlamıştı. 

Equutsek'in ürünlerinin Morgan Jack isimli kullanıcı tarafından izinsiz bir şekilde internet üzerinden satıldığını belirten firma konuyu mahkemeye taşımış, mahkeme ise Google'ın bu kullanıcının Google'da çıkan sonuçlarını engellemesi kararını vermişti. 

EFF'DEN GOOGLE'A DESTEK 

Temyize giden bu dava sonucu internette olası bir sansür dalgası başlatabileceğinin altını çizen Electronic Frontier Foundation (EFF) isimli STK, temyiz sürecinde olan kararın 2014'teki kararı bozmaması halince online ifade özgürlüğüne karşı bir darbe olabileceğini belirterek Google'a desteğini açıkladı.