Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Oyunda farklı karakterleri öldürerek puan kazanılabiliyor. Şikâyetlerle bizzat ilgileneceğim. Arkadaşlarımız oyunu inceleyecek ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacak. Oyunla ilgili hukuki olarak ne yapabiliriz, değerlendireceğiz" demişti.

Minecraft'ı geliştiren İsveç merkezli Mojang şirketini geçen yılın Eylül ayında 2.5 milyar dolara satın alan Microsoft konunun dünya basınında da yankı bulmasının ardından yayınladığı açıklamada, "Minecraft dünya genelinde milyonlarca çocuk tarafından yaratıcılığı geliştirmek için zevkle oynanan bir oyun. Oyuncular arkadaşlarıyla bu oyun içinde kendi dünyalarını yaratıp arkadaşlarıyla maceraya atılabiliyor. Oyunun içinde cinsiyeti olmayan yaratıklar var, bunlara karşı hayatta kalmak için savaşmanız gerekiyor ama bu canavarları oyundan kaldırmak için bir seçenek de bulunuyor. Bunlar olmadan oyunu oynamak isteyenlere bu modu öneriyoruz" dedi.

Oyunun gençleri şiddete teşvik edip etmediği sıklıkla tartışılan bir konu. Avrupa merkezli The Pan European Game Information grubu ise oyun için yaptığı değerlendirmede "Gerçekçi görünmeyen karakterlere karşı şiddet içeriyor, ama kesinlikle detaylı değil" demişti.