Nadir elemente özel üretim tesisi (Yerli otomobilde kullanılacak)

Nadir Toprak Elementleri’nin (NTE) uç ürün olarak kullanılmasında kritik bir aşamaya geçildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir ilkin gerçekleştiğini belirterek, “Yaptığımız çalışmayla laboratuvar ölçeğinde, yüzde 99’unda üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve Ağır Nadir Toprak Oksitler (ANTO) kazanıldı” dedi. Bakan Dönmez, "Yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak" açıklamasını yaptı.

ntv.com.tr 20.07.2020 - 07:29

Nadir elemente özel üretim tesisi (Yerli otomobilde kullanılacak)

Türkiye Milli Enerji ve Maden Politikası ile yerli enerji kaynaklarını her alanda ortaya çıkarmaya devam ediyor. Son dönemde Nadir Toprak Elementleri'ne (NTE) yönelik önemli adımlar atılırken bu elementlerin uç ürün noktasında değerlendirilebilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bir grup gazeteciye laboratuvarlarını açtı.

Sabah gazetesinden Barış Şimşek'in haberinde laboratuvara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Cevher zenginleştirme, metalürji, kimya ve analiz konularında uzman personellerden oluşan ekiple sadece 2 yılda yapılan bir çalışma ile ülkemizde bir ilk gerçekleşti. Çalışma ile laboratuvar ölçeğinde, yüzde 99'unda üzerinde saflıkta seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve Ağır nadir Toprak Oksitler (ANTO) kazanıldı" dedi. Laboratuvarda elde edilen başarının önemine vurgu yapan Dönmez, "Milli know-how ortaya koyan bu çalışmadan sonra Bakanlığımız koordinasyonunda pilot veya endüstriyel çapta tesis kurmayı hedefliyoruz. Bu tesiste üretilecek nadir toprak elementleriyle (NTE) artık uç ürün üretim yolculuğuna başlamayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"YERLİ OTOMOBİLİMİZDE DE NTE KULLANILACAK"

NTE'yi ayrıştırmadan önce elde edilen gelirin düşük olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, "Ama bunu ayrıştırdığınız da değeri çok daha büyük. Örneğin yüzde 99'un üzerinde saflaştırdığınızda, tonunu 200 bin dolara satabiliyorsunuz. Savunma sanayisinde füze rampalarında, MR cihazlarında, otomotiv sektöründe, dijital kameralarda, cep telefonlarında ve gece görüş kameralarında yine NTE kullanılıyor. Hatta yerli otomobilimizde de NTE kullanılacak. Biz Türkiye olarak artık uç ürün üretiyoruz. Artık tonda 200 bin dolara kadar gelir elde edeceğiz" diye konuştu.

VİDEO: YERLİ OTOMOBİLİN FABRİKASI BÖYLE OLACAK

Sayfa Yükleniyor...