Obama'ya balık jesti

Hawaii’li deniz biyologları, yeni keşfedilen bir balık türüne ABD Başkanı Barack Obama'nın adını verdi.

Haberler - ntv.com.tr 05.09.2016 - 10:19

Obama'ya balık jesti

Geçtiğimiz hafta iklim değişiklikleri nedeniyle zarar gören ada ülkelerine 40 milyon dolar yardım sözü veren Obama, bilim insanlarının jestiyle karşılaştı. 

Hawaii'li deniz biyologları Randall Kosaki, Richard Pyle ve Brian Greene, yeni keşfedilen renkli bir balık türüne Başkan Obama'nın ismini verdi. 

Bilim insanları, Obama'nın adaşının çok özel bir tür olduğuna dikkat çekerken, türün sadece dünya mirası listesinde de yer alan, 10 ada ve mercanadadan oluşan Papahanaumokuakea'da bulunduğunu söyledi. 

Sualtında daha önce hiç görmediği bir balık türüyle karşılaşan Richard Pyle, National Geographic'e bir röportaj da verdi. Analizler için türün erkek örneklerini alan Pyle, dişi örneklere ise birkaç gün sonra 249 kilometre uzaklıktaki bir atolda ulaşmış.

ABD Başkanı Barack Obama
ABD Başkanı Barack Obama

OBAMA GEÇTİĞİMİZ HAFTA ZİYARET ETMİŞTİ

1961 yılında Hawaii'nin Honolulu kentinde dünyaya gelen Barack Obama, geçtiğimiz hafta 7 binden fazla türe ev sahipliği yapan, 1.5 milyon kilometre karelik bölgeyi ziyaret etmişti. 

BU İLK "OBAMA" BALIĞI DEĞİL

Bilim insanları, ilk kez bir balığa Obama ismini vermiyor. 2012 yılında sadece ABD'nin Buffalo Nehri ve Duck Nehri'nde bulunan bir balık türüne de "Etheostoma obama" ismi verilmişti. 

Sayfa Yükleniyor...