Perseverance ne demek? (NASA uzay aracı Perseverance’ın görevi nedir?)

NASA tarafından 30 Temmuz 2020'de Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance uzay aracı, Kızıl Gezegen'e ulaştı. 20 kamera ve mini helikopteriyle Mars'ta yaşamın izlerini sürecek olan Perseverance, Jezero Krateri'ne indi. Peki, Perseverance neden Mars'a gönderildi, görevi nedir? işte ayrıntılar...

19.02.2021 - 11:00 | Son Güncelleme : 19.02.2021 - 11:15

Perseverance ne demek? (NASA uzay aracı Perseverance’ın görevi nedir?)

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajans’ının (NASA) bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, Doğu Amerika yerel saati ile 15.55'te Mars'ın Jezero Kraterine indi.

7 ayda 470 milyon kilometre yol katederek Mars'a ulaşan Perseverance, Kızıl Gezegen'de geçmiş hayat izlerini araştıracak.

Perseverance'ın Mars yüzeyine sorunsuz inişinin ardından NASA, 1970'lerde Mars'a ulaşmayı başaran Viking aracından sonra ilk kez, direkt olarak geçmiş yaşam belirtilerini bulma fırsatı yakalamış oldu.

PERSEVERANCE NE DEMEK?

NASA'nın Mars Keşif Programı kapsamında hazırlanan ve içerisinde “Ingeunity” isimli helikopter drone içeren Perseverance, İngilizcede 'Azim' anlamını taşıyor.

Ingenuity ise ‘Yaratıcılık- Marifet' anlamına geliyor.

PERSEVERANCE (AZİM) GÖREVİ NEDİR?


NASA'nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, Mars'ta yaşamın izlerini sürmek amacıyla Jezero Kraterine indirildi.

Perseverance ile 2012'de Gale Kraterine indirilen Curiosity aracı arasında büyük farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars'ın yeni misafirinin görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için çok özel enstrümanlarla donatıldığını belirtiyor.

Üzerinde 20 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance'ın Dünya'ya çok sayıda özel görüntü yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi.

20 kamera ve mini helikopteriyle Perseverance uzay aracı, gezegensel yaşanabilirliğin mümkün olup olmadığı, Marsa yaşamın potansiyelinin değerlendirilmesi ve erişilebilir jeolojik malzemelerdeki biyolojik imzaların korunması dâhil olmak üzere yüzeydeki jeolojik süreçlerin araştırılması görevini üstlenmektedir.

Perseverance uzay aracı, Jezero Kraterinde olası mikrobiyal yaşamın izlerini sürecek ve  Mars'tan toprak ve taş örnekleri toplayacak.

VIDEO: NASA KAŞİFİ KIZIL GEZEGENE İNDİ

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...