Plüton resmen gezegen olarak yeniden “tanındı”.

Illinois eyaleti, Uluslararası Astronomi Birliği’nin Plüton’u gezegen statüsünden çıkarmasına rağmen, Senato Yürütme Komitesi’nin aldığı karar ile Plüton’u resmen gezegen olarak “tanıdı”.

28.04.2009 - 00:00

Plüton resmen gezegen olarak yeniden “tanındı”.

Illinois eyaleti, Uluslararası Astronomi Birliği’nin Plüton’u gezegen statüsünden çıkarmasına rağmen, 13 Mart 2009 tarihinde Senato Yürütme Komitesi’nin aldığı karar ile Plüton’u resmen gezegen olarak “tanıdı”. Plüton’u bulan Clyde Tombaugh’un bir Illinois’li ve bir gezegeni keşfeden tek Amerikalı olması; Plüton’un 75 yıldan daha uzun süredir Güneş Sistemi’nin 9. gezegeni olarak kabul edilmesi; Plüton’un Charon, Nix ve Hydra adında 3 uydusu olması; Plüton’un gezegen statüsünün alınması yönündeki oylamaya 100,000 Uluslararası Astronomi Birliği üyesinin sadece %4’ünün katılması ve birçok saygın bilim adamının Plüton’un gezegen statüsüne tekrar dahil edilmesini savunması bu kararın gerekçeleri olarak gösterildi.

Kaynak:http://www.ilga.gov/legislation/fulltext.asp?DocName=&SessionId=76&GA=96&DocTypeId=SR&DocNum=46&GAID=10&LegID=40752&SpecSess=&Session=

 

Sayfa Yükleniyor...