NTV

Türkiye’nin ilk interaktif polisiyesine global ödül

Teknoloji

Agatha Christie’nin Pera Palace’ta konakladıktan sonra kaleme aldığı “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” isimli romanından esinlenilerek hayata geçirilen Facebook uygulaması “Bir Pera Palace Polisiyesi”, Horizon Interactive Awards tarafından “Best In Category” ile ödüllendirildi.

Amerika Birleşik Devletleri, Indianapolis’te, duayen isimlerin de arasında bulunduğu jüri, 21 ülkeden 1100 projeyi değerlendirdi. Horizon Interactive Awards 2015’e interaktif medya, mobil aplikasyon, web sitesi, basılı işler, advergame, video, mailing ve daha pek çok kategoride ödül verildi.

Gri Creative imzası taşıyan proje yaklaşık 610 bin kişiye erişim sağladı ve Türkiye’nin ilk interaktif sosyal medya tabanlı polisiye hikayesi oldu.

Esrarengiz bir cinayeti konu alan “Bir Pera Palace Polisiyesi”nde hikâyenin başkahramanı Fransız dedektif Pierre, cinayete kurban giden Anna’nın gizemini çözmeye, İstanbul’a geldi. Bu sır perdesini aralamak için yolu Pera Palace’tan da geçecek olan Fransız dedektifin serüveni, otelin Facebook sayfasına üye olan polisiye hayranları tarafından belirlendi. Her hafta iki bölümün yayınlandığı ve bir ayda tamamlanan hikâyede kullanıcılar, bölüm sonunda sunulan iki senaryo arasında tercihlerini gerçekleştirdi. Bir sonraki bölümün, en fazla oy alan seçenek üzerinden devam ettiği hikâyeye katılan her 25. kullanıcıya, Agatha Christie’nin Pera Palace’ta kaldığı 411 no’lu Agatha Christie odasının anahtarını temsilen, anahtarlıklar hediye edildi.

ETİKETLER