Twitter, Kickstarter, Instacart'dan sığınmacılara destek

Silikon Vadisi, Obama'nın yardım çağrısına kulak vererek sığınmacılara bağış toplamak amacıyla kampanyalar başlattı

Anadolu Ajansı 07.10.2015 - 16:09

Twitter, Kickstarter, Instacart'dan sığınmacılara destek

Apple ve Google gibi teknoloji devlerine katılan bazı popüler şirketler, ABD Başkanı Barack Obama'nın sığınmacılara yardım çağrısına yanıt vererek, iç savaştan kaçan Suriyelilere bağış toplamak amacıyla çeşitli kampanyalar başlattı.

İnternet üzerinden market teslim hizmeti veren Instacart, yine internet ortamında projelere katılımcı finansman desteği sağlayan "kitle fonlama platformu Kickstarter" ve oda paylaşım sitesi Airbnb, Ortadoğu ve Avrupa'da giderek artan Suriyeli sığınmacılara yardım etmek için farklı kampanyalar başlattıklarını duyurdu.

ABD yönetimi, sığınmacı krizinde bugüne kadar 4 buçuk milyar dolar yardımda bulunurken, Başkan Obama, dün şirketleri, sivil toplum kuruluşlarını ve Amerikan halkını sığınmacılar için ellerinden geleni yapmaya çağırdı. Obama, sivil toplum kuruluşlarıyla vatandaşların, sığınmacıların güvenli bölge bulmasına yardımcı olabileceklerini söyledi.

Kickstarter, bir yardım kampanyası için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile ortaklık yaptığını bildirdi. Topluluk fonlama servisi normalde kar amacı gütmeyen kampanyalara destek vermezken, Obama'nın çağrısına kulak veren şirket yöneticileri, bu seferlik özel bir istisna yapmış oldu.

Instacart da siteden çıkış yaparken kullanıcılarından bağışta bulunmasını istiyor. Bağış parası, sığınmacılara gıda yardımında bulunmak için kullanılacak.

Aynı şekilde Twitter, kullanıcılarının bir düğmeye tıklayarak kampanyalar için bağışta bulunmalarını, Airbnb de sığınmacı krizinden en fazla etkilenen bölgelerdeki yardım görevlilerine ücretsiz konaklama sağlayacağını duyurdu.

Son haftalarda Apple ve Google sığınmacılar için bağış toplama kampanyaları başlatmıştı. Facebook da geçen ay sonunda sığınmacı kamplarında bedava internet erişimi sağlamayı planladığını duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...