Sıradan vatandaşa da kriptolu telefon

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kritik görevlerdeki isimlerin yanı sıra sıradan vatandaşlara da kriptolu telefon verilebileceğini söyledi.

NTV Haber 07.01.2015 - 07:47

Sıradan vatandaşa da kriptolu telefon

ANKARA - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbet etti.

Bu sohbetten gazetelere taşınan bilgiye göre Bakan ışık, dinleme olaylarının ardından vatandaşlardan da yoğun bir kriptolu telefon talebinin geldiğini söyledi.

Işık, TÜBİTAK’ın vatandaşa yönelik akıllı kriptolu telefon üretilmesi çağrısı yaptığını belirterek, “TÜBİTAK çağrı yaptı ve destek programı açıkladı. Bu programdan yararlanmak isteyen firmalar müracaat ediyor... 2016 Haziran ayında projenin bitmesi gerekiyor. Ondan sonra ne kadar sürede ticarileşir onu bilmiyorum” dedi.

Işık'In diğer açıklamalarından satır başları şöyle: 

Amacımız, şu anda kullanılan akıllı cep telefonlarının kriptolu hale getirilmesi yani devletin zirvesinde ayrıca bir kriptolu telefon taşımaya gerek kalmaması.  

Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi vermiştim, Başbakanımızın da onayını aldık, bu hafta MGK Genel Sekreterimizle de görüşerek kaç tane telefon talebi varsa ona göre üretip dağıtımına yapacağız, önceki liste 164’tü.

Bir kriptonun kırılması diye bir şey var, bizim bildiğimiz 128 karaktere kadar kırılabiliyor. Biz onu üç kat daha güvenli hale getirdik. Şu anda dışarıdan dinlenmesi mümkün değil. 

(ABD Başkanı Obama’nın kullanıdığı telefondan daha mı güvenli olacak?” sorusuna yanıt) Onların nasıl bir kripto sistemi kullandığını bilmiyorum, ama bizim telefonlarımız da çok güvenli olacak, bu telefonlarla artık rahatlıkla konuşabilirler.

Sayfa Yükleniyor...