DİSK, Türk-İş, Kamu-Sen ve KESK, "Genel Grev, Genel Direniş" sloganıyla dün tüm yurtta 1 saat iş bırakma eylemi yaptı.

Dev Sağlık-İş (Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası) üyesi işçiler de dün Kartal Koşuyolu Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi'nde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına katılan işçiler, eyleme katıldıkları gerekçesiyle işveren temsilcisi tarafından uyarı ve tehditle karşılaştıklarını öne sürdüler.

Basın açıklamasına katılan işçilerden dördünün bugün işlerine son verildi. İşçiler hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldıklarını söyledi.

O dört işçiden biri 1 Mayıs'ta Taksim'e ailesiyle birlikte gelen Dev Sağlık-İş Sendikası işyeri temsilcisi Ziya İncedere İncedere ailesiyle Taksim meydanına gelmiş, ntvmsnbc onların tarihi gününe tanıklık etmişti.

İşten çıkarılması sonrasında ntvmsnbc'ye konuşan İncedere şunları söyledi:

"Kartal Koşuyolu Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi'nde Dev Sağlık-İş Sendikası olarak örgütlendik. Burada dört konfederasyonun imzaladığı ve 26 Mayıs'ta "Genel Grev, Genel Direniş" sloganıyla alanlara çıkma kararı alındı. Biz de dün hastane önünde basın açıklaması yaptık. Özellikle belirtmek istiyorum ki, basın açıklamasını mesai saatinde değil öğlen yemek saatinde yaptık. İş bırakmadık.

Basın açıklaması yapmadan önce şirket yetkililerinden bir tanesi arkadaşlarımızı "Buraya bu önlüklerle inemezsiniz, sendikanın önlüklerini giyemezsiniz" diyerek tahrik etmeye çalıştı. Bu sırada da eline bir liste almış arkadaşların isimlerini yazıyordu. Sendikanın Koşuyolu temsilcisiyim. Ben de "Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz; yaptığınız yasal değil." diyerek buna müsaade etmedim.

DÜNE KADAR HİÇBİR ŞEY YOKTU
Yemek saati bitti, içeri girdik. Bu sefer de içeride tehditli konuşmaya başladı. Sendika yetkililerimiz müdahale etti. Basın açıklaması yapılırken pencereden 70 kişinin adını almış. Akşam evlerimize gittik, sabah arkadaşlarım aradılar. "İşimize son vermişler" dediler. Ben de işe geldim. İşverene 'Ne oldu?' diye sorduk. İşverenden cevap ve gerekçe yok. Yaptıkları yasal değil, kanunları çiğniyorlar. İmza listemizi de kaldırmışlar, imza attırmıyorlar. Tebligat yapacaklarını söylediler. Dünkü olaydan kaynaklandığı her halinden belli. Düne kadar hiçbir şey yoktu. Basın açıklaması yaptık bu kararı aldılar.

DÖRDER DÖRDER İŞİMİZE SON VERECEKLER
Şirkete 70 kişinin adını faks çekmişler. Nasıl yapacaklar? Bizim dörder dörder işimize son verecekler. Sonra da kendi adamlarını alacaklar. Burada büyük bir haksızlıkla karşı karşıyayız. İşten çıkarılan dört kişi de Dev Sağlık-İş üyesi. Bu hastanede 200 sendikalı işçi var.

Burada korkunç sendikal tehdit var. Daha önce beni de tehdit ettiler. "Bizim başka yüzümüz de vardır. Siz bizim o yüzümüzü bilmiyorsunuz" diye tehditler aldım. Bayan arkadaşlarımıza "sendika ağzıyla konuşmayın, yerinizden memnun değil misiniz?" gibi yıldırma kampanyası uyguluyorlar.

Ben 6 yıldır bu iş yerinde çalışıyorum. 10 aydan beri Koşuyolu temsilciliğini yürütüyorum. Namuslu, şerefli bir insanım, dört tane çocuğum var. Burada 5 kuruş da kimsenin parasını yememişimdir. Söylenti çıkarmışlar "sizin paranızı yiyorlar" diye.

SENDİKALARDAN DESTEK GELDİ
Sendikamızdan da destek gördük. Sendika başkanımız, DİSK'ten yetkililer, avukatlarımız geldi. Bütün sendikalardan destek geldi. Kartal'da yarın saat 12.30'da dört konfederasyonun katılımıyla basın açıklaması yapacağız. Çoluğumuzla, çocuğumuzla burada olacağız. İnsanlar burada bize sahip çıkıyorlar."

İncedere ailesi 1 Mayıs’ta Taksim’de...