100 milyon Facebook’lu 'listelendi'

Bir güvenlik danışmanı, Facebook bilgilerinin kullanım şekillerine dikkat çekmek için, sahibi tarafından gizlenmeyen kişisel bilgileri derleyerek internete koydu.

Haberler 18.10.2010 - 16:59

100 milyon Facebook’lu 'listelendi'

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un güvenli olup olmadığı konusu bir kez daha gündemde. Kişisel bilgilerin nasıl hızla yayılabileceği ve kullanılabileceğini göstermek isteyen bir güvenlik danışmanı, 100 milyon üyenin gizli olmayan bilgilerini derleyip dosya halinde internete koydu.

Facebook’a üye 100 milyon kullanıcının profil sayfalarında kendilerinin gizlemedği isim, kimlik, ilgi alanları, sosyal durumu vs. gibi bilgileri bir yazılımla hızlı şekilde derleyen Ron Bowes, bunları Pirate Bay dosya paylaşım sitesine dosya haline yerleştirdi.

Dosyayı birkaç gün içinde onbinlerce kullanıcının indirdiği, en az 1000 kişinin de dosyanın dağıtımını yaptığı belirtildi.

Sanal ortam için güvenlik danışmanı olarak çalışan Bowes, amacını ‘gizlilik sorununa dikkat çekmek’ olarak açıkladı. Facebook’tan yapılan açıklamada ise, sözkonusu bilgilerin kullanıcılar tarafından gizlenmiş bilgiler olmadığı, ortada bir güvenlik ihlali veya yetersizliği bulunmadığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...