112 ekipleri corona virüs vakasına giderken nasıl hazırlanıyor?

İstanbul Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Türkdoğan, 112 ekiplerinin corona virüs vakalarına giderken nasıl hazırlandıklarını anlattı.

İHA 14.04.2020 - 09:34

AW991275_01.jpg

Yeni tip corona virüs tedbirleri kapsamında 112 ekipleri vatandaşlara en hızlı hizmeti sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

Alınan tedbirler kapsamında öncelikle hasta ile temasa geçecek ambulans ekipleri özel koruma kıyafetlerini giyiyor.

Ardından vakandan önce ve sonra ambulanslar düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Corona virüs vakalarıyla temasa geçerken dikkat ettikleri unsurlardan bahseden İstanbul Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, “Ambulans ekipleri hastalarımızı acil servise teslim ettikten sonra hastane önünde veya en uygun yerde dezenfeksiyon işlemini yapıyorlar. Bunun için 282 istasyonumuz var ve hepsinde dezenfeksiyon cihazı bulunuyor” ifadelerini kullandı..

“282 istasyonumuz var ve hepsinde dezenfeksiyon cihazı bulunuyor”

Ambulans ekiplerinin corona virüs vakalarına müdahale sürecini anlatan Türkdoğan, “Corona virüs şüphesi olan vakalardan gelen çağrılar doğrultusunda komuta merkezimiz Bilim Kurulunun algoritmasına göre ekiplerimizi yönlendiriyor. Tüm ekiplerimiz tulumlarını, maskelerini ve eldivenlerini giyerek hazırlıklı bir şekilde vakaya çıkıyorlar. Vakaya gittiklerinde analize alıp, müdahalesini yapıp komutanın yönlendirdiği en uygun hastaneye gidiyor ve acil servise bırakıyorlar. Hastalarımızı acil servise teslim ettikten sonra hastane önünde veya en uygun yerde dezenfeksiyon işlemini yapıyorlar. Bunun için 282 istasyonumuz var ve hepsinde dezenfeksiyon cihazı bulunuyor” dedi.

"EKİPMAN EKSİĞİ YOK"

Corona virüs vakalarının normal bir hastadan hiçbir farkı olmadığını söyleyen Türkdoğan, “Corona virüs hastalarına kliniğine göre tüm müdahaleleri yapılıyor normal hastadan hiçbir farkı yok. Tek farkı personelimiz koruyucu tulumlarını giyerek ve hastaya maske takarak müdahale ediyor. Tabi biz tüm vakaları göremiyoruz. Sadece kendi taşıdığımız vakaları görüyoruz. 112 personelinin koruyucu ekipman eksiği olmadığını ve her vakadan sonra değiştiğini de burada tekrar vurgulamak istiyorum. Bu değerlendirmeyi yaptığımızda iyi bir süreci yönettiğimizi düşünüyorum. Bundan dolayı başta sağlık bakanımız olmak üzere tüm yöneticilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı

Sayfa Yükleniyor...