16'sına kadar beraber izleyin

Uzmanlar, ebeveynlere, televizyonda yayınlanan cinsellik ve şiddet içerikli programlara karşı çocukları 16 yaşını doldurana kadar birlikte televizyon izlemelerini öneriyor.

27.11.2010 - 11:24

16'sına kadar beraber izleyin

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sabri Hergüner, çok sayıdaki çizgi film kanalı ve dizilerle son dönemde çocukların televizyon başında geçirdiği sürenin artmaya başladığını bildirdi.        

Bu sürenin artmasıyla cinsellik ve şiddet içerikli programların çocuklar için daha fazla tehdit unsuru içerdiğini ifade eden Hergüner, bu nedenle her yaş grubundan çocuğun televizyon seyrederken yalnız bırakılmaması gerektiğini belirtti.       

Hergüner, 0-2 yaş arası çocuklara kesinlikle televizyon izlettirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, ''2-6 yaş arası çocuklara günde 45 dakikadan fazla televizyon seyrettirilmemeli. 6-12 yaş ise okula gittiği hafta içi en fazla 1 saat, hafta sonu da 1,5-2 saat televizyon izleyebilir'' dedi.
       
ÇOCUĞUN ODASINDA TELEVİZYON OLMAMALI
Ebeveynlerin televizyonu uyuşturucu gibi kullanmaması gerektiği uyarısında bulunan Hergüner, şunları kaydetti:        

''Çocuğun odasında asla televizyon olmamalı. Yurt dışında çocukların yüzde 40'nın odasında televizyon var. Bu durum çocuğun kontrolsüz bir şekilde televizyon seyretmesine, uyku saatlerinin bozulmasına neden oluyor.

CİNSELLİK İÇEREN YAYINLAR ERGENLER İÇİN DE ZARARLI
Cinsellik ve şiddet içerikli çizgi film, dizi film ve programlar sadece çocuklar için değil, ergenler için de tehlike unsuru olabiliyor. Şiddet içerikli bir programı izleyen çocuk izlediği programın etkisinde kalarak kardeşine veya arkadaşına şiddet uygulayabiliyor, isteklerini bu şekilde elde etmeye çalışıyor. Bu nedenle çocuklar, 16 yaşına kadar mutlaka ve mutlaka ebeveynlerin kontrolünde televizyon izlemeliler. Ebeveynle birlikte televizyon izleme kültürünün yaygınlaştırılması gerekiyor. Uygunsuz bir sahne çıktığı zaman mutlaka müdahale edilmelidir.''         
       
İZLEDİĞİ PROGRAMI ANLATSIN
Çocukların 7 yaşına kadar fantezi dünyasında yaşadığını, bu nedenle ebeveynlerin çocuklardan izledikleri programları anlatmalarını istemelerini vurgulayan Hergüner, ''8 yaşına kadar izlediği programdan bir kitap gibi ne anladığını sormalı ve programı özetlemesini istemeliyiz'' diye konuştu.       

Hergüner, çocukların televizyon başında kalma sürelerinin kısaltılması gerektiğine dikkat çekerek, ebeveynler tarafından tercih edilen doğru-yanlış, iyi-kötü mesajının net olarak verildiği programların çocuklara izlettirilmesinin doğru olacağını kaydederek, ''Daha yavaş akan, şiddet unsuru içermeyen, çocuğa mesaj veren, toplumsal kuralları öğreten programlar izlettirilmeli'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...