18 fotoğrafçıdan tek bir poz

18 fotoğraf sanatçısı, sekiz yıldır 'locked-in' sendromuyla yatağa bağlı yaşayan meslektaşları Ali Arif Ersen için bir araya gelerek "Ali’nin Koço'su" başlıklı bir sergi açtı.

18 fotoğrafçıdan tek bir poz

Milli Reasürans Sanat Galerisi’nin ev sahipliği yaptığı proje için Burcu Aksoy, Can Altay, Ani Çelik Arevyan, Arif Aşçı, Banu Cennetoğlu, Orhan Cem Çetin, Zekai Demir, Hasan Deniz, Ahmet Elhan, Cemal Emden, Murat Germen, Ara Güler, Sıtkı Kösemen, Nevzat Sayın, Ahmet Sel, Serkan Taycan, Nazif Topçuoğlu ve Özcan Yurdalan, Moda’daki Koço Restaurant’dan birer poz çekerek sergiye katkıda bulundular. Ersen’e destek olmak amacıyla gerçekleştirilen projenin fikir babası ve küratörü Serhan Ada.

Dünyayla iletişimini gözleriyle kuran, gözlüğünün üzerine iliştirilen lazer kalemini alfabe üzerinde gezdirerek derdini anlatan, sorular soran Ali Arif Ersen’e “Yarın objektifi eline alsan neyi çekerdin?” sorusunu sorma fikri Serhan Ada’dan çıkmış.

Ada’nın yıllar önce Radikal ’deki köşesinde ortaya attığı bu fikir Milli Reasürans Sanat Galerisi Direktörü Amelie Edgü tarafından Ali Arif Ersen’e iletilmiş. Serhan Ada’nın önderliğinde yürüyen proje için ’den 20 fotoğraf sanatçısına teklif götürülmüş. Sağlık sebepleriyle projeye katılamayan Ali Taptık ve o süreçte Türkiye ’de olmayan Yağmur Kızılok haricinde tüm isimler teklifi kabul etmiş. “Yalnızca sanatçılar da değil, galeriden matbaaya herkes destekledi bu projeyi” diyor Ada. Gönüllü ve kolektif bir paylaşım sürecinin sonucu olan ve Türkiye ’de fotoğrafın 18 önemli isminin işlerinin toplandığı sergi izleyiciye ‘aynı temaya farklı yaklaşımlar’ı sunması açısından önemli.

Sergiden elden edilen gelir Ali Arif Ersen’e aktarılacak. Fotoğrafçı arkadaşlarının Ali Arif Ersen’e yaptıkları bu jest, 31 Ağustos’a kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilir. (Radikal)

Sayfa Yükleniyor...