DenizTemiz Derneği’nin “Sınırsız Mavi” eğitim projesi kapsamında, İstanbul’da 7 ilçede (Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Sultangazi, Arnavutköy ve Şişli) ) verdiği eğitimlerde birçok çocuğun denizi hiç görmemiş olduğu gerçeği ortaya çıkmıştı. Bu gerçek ile oluşturulan etkinlik kapsamında çocuklar, 23 Nisan’da İDO, DenizTemiz Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenecek özel vapur seferleri ile İstanbul’u denizden seyretmenin keyfini yaşayacak.

DenizTemiz Derneği’nin 2008 yılındaki eğitimleri esnasında, ilköğretim okulunda bazı öğrencilerin hayatı boyunca denizi hiç görmedikleri gerçeği ile oluşan bu çocukları denizle buluşturacak bir etkinlik düzenlenmesi fikri, 23 Nisan’da DenizTemiz Derneği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İDO işbirliği ile hayata geçiyor.

İstanbul’un Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Sultangazi, Arnavutköy ve Şişli ilçelerindeki toplam 17 okulda verilen eğitimlerde, birçok çocuğun deniz ile hiç tanışmadığı, bazı okullarda denizi hiç görmemiş çocuk oranının yüzde 37,3’lere kadar çıktığı görülmüş; bu çocukları denizle buluşturma fikri ortaya çıkmıştı.

23 Nisan düzenlenecek 3 özel vapur seferi ile toplam 3,000 ilköğretim öğrencisi öğretmenleri ile birlikte denizi keşfedecek ve İstanbul’un güzelliğini denizden seyredecek. Etkinlik programı çerçevesinde ilköğretim öğrencilerine teknede “Denizler Neden Önemlidir?” konulu bilinçlendirme ve bilgilendirme sunumları yapılacak ve tanıtıcı filmler izlettirilecek.

DENİZTEMİZ DERNEĞİ HAKKINDA
Denizcilik ve iş dünyasının denize gönül vermiş önde gelen isimleri tarafından 8 Nisan 1994’te kurulmuş olan Deniz Temiz Derneği bugün; 320 asli, 300 tüzel üye sayısıyla denizler ve kıyılar konusunda ülkemizde en önde gelen sivil toplum kuruluşudur. Halktan, işbirliği içerisinde olduğu kamu kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarından aldığı destek ile çalışmalarını en çok çocuk ve gençlerin eğitilmesi, halkın bilinçlendirilmesi, teknolojik kıyı temizliği çalışmalarının yürütülmesi yönünde artırarak sürdüren Deniz temiz Derneği, Hopa’dan İskenderun’a kadar uzanan 8.333km'lik kıyımızda 84 bölge koordinatörü ile denizleri yaşatma çabalarına devam etmektedir