Engellerin Ötesinde Derneği EOD, Türkiye’deki her 8 kişiden birinin engelli olduğunu vurgulamak amacıyla organize ettiği flash mob gösterilerinin ikincisini Kadıköy'de bir alışveriş merkezinde gerçekleştirdi.

İlişkili Haberler


300'ü aşkın gönüllünün katılımı ile gerçekleşen etkinlik, EOD Başkanı Yaşar Morpınar’ın djembe vuruşu ile başladı.

Daha sonra gönüllüler ellerinde darbuka, def ve marakaslarıyla, alışveriş merkezinin farklı noktalarından gösteriye katıldılar.

'ENGELLİLER GÜNÜ BAŞLANGIÇ OLSUN'
Gösterinin sonunda Morpınar, Türkiye’de engelli ve engelsiz bireylerin birlikte vakit geçirebilecekleri ortak sosyal yaşam alanlarının yok denecek kadar az olduğunu, bireylerin iletişim kuramadığını dile getirdi.

Türkiye'deki 8.5 milyon engelli bireyin sorunlarının çözümü için ilk adım olarak iletişimin kurulmasının zorunlu olduğunu vurgulayan EOD Başkanı, tüm bireylerin bu iletişim için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kendine bir başlangıç günü olarak kabul etmesini dilediğini söyledi.

FARKINDALIK İÇİN BİRLİKTEYİZ
İki gönüllü hareketi olan 'İyilik Nerede Biz Orada' ve Engellerin Ötesinde Gönüllü Kulübü'nün güçlerini birleştirmesiyle 2012 Mart ayı içerisinde kurulan dernek, 'Farkındalık için birlikteyiz!' sloganı ile yola çıktı.

Engelli farkındalığı için birçok etkinlik ve proje üzerinde gönüllü olarak çalışan dernek; ilkini Ekim ayı içinde Bağdat Caddesi'nde gerçekleştirdiği flash mob gösterilerini düzenlenmeye devam edecek.