3 ilde barajlar tekrar doldu

Bu kış Doğu ve Güneydoğu'daki birçok barajda su seviyesi önceki yıllara göre arttı. Van, Hakkari ve Muş'ta bir dönem kuruma tehlikesi geçiren barajlarda durum tersine döndü. Çiftçinin beklentisi ise, göllere hayat veren yağışların sulama sezonuna kadar sürmesi.

3 ilde barajlar tekrar doldu

Son yağışlar, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan baraj göllerine tekrar hayat verdi. , ve 'deki barajlar doldu.

Devlet Su İşleri (DSİ) 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, ''Yağışlar son derece bol, kar şeklinde yağmış durumda. Yani ilkbahar döneminde çiftçimizin yüzünün güleceğinin emarelerini şimdiden görüyoruz.'' dedi.

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Zernek Barajı bölgesi için büyük öneme sahip. 2021 yılında baraj gölünde su seviyesi en düşük seviyeye geriledi.

Bu kış son yağışlarla beraber gölde durum tersine döndü. Şahna ''Geçen yıl şubatta su seviyesi yüzde 4 iken bu sene yüzde 38 seviyelerinde. Uzun yıllardır doldurulmasında sıkıntı yaşadığımız Sarımehmet Barajı'nda ise toplam depolama hacmimiz 178 milyon.'' diye konuştu.

Muş'taki Alparslan Barajı'nda da durum benzerdi. Yağışsız geçen dönemlerin ardından göl altında kalan yapılar ortaya çıkmıştı.

Ne balıkçılar göle açılabiliyor, ne de çevresinde tam kapasite üretim yapılabiliyordu.

Geçtiğimiz aylarda Van ve Hakkari'deki diğer barajlarla beraber göl su doldu.

Üreticilerin beklentisi ise sulama sezonuna kadar yağışların devam etmesi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...