İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, Ergenekon soruşturmasında dün gerçekleşen 11. dalgada aralarında polis ve muvazzaf subayların da bulunduğu 25 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Dün gözaltına alınamayan Pevrul Kavlak’ın teslim olmasıyla gözaltındakilerin toplam sayısı 26’ya çıktı.

Operasyonda gözaltına alınan muvazzaf subay ve astsubaylar Beşiktaş’taki Merkez Komutanlığı’na götürüldü. İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen 3 muvazzaf teğmen, savcılık sorgusunun ardından tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Teğmenler, hakkında tutuklama kararı verildi.

Şırnak’ta görevli Teğmen Emre Baltacı, Tuzla’da görevli Jandarma Teğmen Onur Özdemir ve yine Tuzla’da görevli Teğmen Cihan Arık çıkartıldıkları Nöbetçi Mahkemece tutuklanarak Hasdal’daki askeri ceza evine gönderildi.

ÖZBEK SUSMA HAKKINI KULLANIYOR

Gözaltına alınan siviller ve polisler ise İstanbul Emniyet Müdürülüğü’ne getirildi. Terörle Mücadele ve Organize Suçlar Şubesi’nde sorgulanacak zanlılar arasında emniyet müdürü, emniyet amiri, polisler, sendikacı, gazeteci ve öğretim üyeleri bulunuyor.

Ankara’da gözaltına alınan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, araştırmacı Erhan Göksel de dün akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürüğü’ne getirildi. Mustafa Özbek’in Emniyet’te susma hakkını kullandığı öğrenildi. Özbek’in avukatı Mustafa Hisar, akşam saatlerinde “Sorgu başlamadı, ek gözetim süresi alındı” dedi.

Gözaltına alınanların yarından itibaren adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

PEVRUL KAVLAK TESLİM OLDU

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak, bugün İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Kavlak, “Haberi televizyonlardan aldım. Ben de bir çay içmeye geldim” dedi.

Kavlak, dün Ankara’da gerçekleşen gözaltı işlemlerinde bulunamamıştı.

SİVAS’TA 5 KİŞİ SERBEST

Soruşturma kapsamında Sivas’ta gözaltına alınan öğretim görevlisi A.T. ile M.B, S.T, H.İ. ve C.A. emniyette ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde görevli öğretim üyesi F.H, araştırma görevlisi O.D. ile M.B. ve H.İ’nin sorgusu sürüyor.

Bu arada, soruşturma kapsamında F.A. ve A.T.T’nin İstanbul’da, R.E’nin Ankara’da gözaltına alınarak Sivas’a getirildiği bildirildi.