4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

‘Biz Başka Dünya İsteriz" temasıyla düzenlenecek festival, 1–7 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir'de eş zamanlı olarak izleyicilerle buluşacak.

27.04.2009 - 17:27

4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

Gösterimlerin ücretsiz olduğu, yarışmasız bir festival olan İşçi Filmleri Festivali, 8 Mayıs tarihinden itibaren de Adana’dan Ardahan’a; Bursa’dan Eskişehir’e kent kent süren ve tüm yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.

Festivalde bu yıl dünyanın dört bir köşesinden 12’si uzun metraj, 38’i ise belgesel olmak üzere toplam 50 film gösterilecek.

Festival, Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmek amacıyla düzenleniyor.

Festival bu yıl “Biz başka dünya isteriz “ temasıyla kriz, işsizlik, güvencesizlik, mücadele dolu emek öykülerini beyaz perdeye yansıtacak. Filmlerin gösterimi sadece salonlarla sınırlı kalmayacak; mahallelere, işyerlerine ve sendikalara uzanacak ve izleyiciler işçi filmleriyle buralarda yapılacak özel gösterimler aracılığıyla da buluşabilece. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak yapılacak.

Festivalin açılışı 2 Mayıs 2009 Cumartesi akşamı İstanbul Beyoğlu Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde, 1990-1991 yıllarındaki büyük Zonguldak grevi ve yürüyüşünü konu edinen "Yüzbin Kişiydiler" belgeselinin gösterimiyle yapılacak. Saat 19.30'de başlayacak açılış gecesinde ayrıca sinema emekçilerine, işçi filmlerine emeği geçmiş oyuncu, yönetmen ve emek dostlarına teşekkür plaketleri verilecek. Açılış gecesine yurt dışından sürpriz 2 yönetmen konuk katılacak. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bennu Yıldırımlar yapacak.

Bu yıl Festival, Halkevleri, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Sendika.Org  ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından düzenleniyor.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.festival.sendika.org

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...