Aydın'nın Çine CHP İlçe Başkanı Tahir Yaman, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ve otuz köylünün de destek verdiği eylem, geçen çarşamba günü akşam saatlerinde Kahraman Köyü merasında gerçekleştirildi.

DHA'nın haberine göre; Ankara Elmadağ Lisesi felsefe öğretmeni Cemal Beldek'in organize ettiği eylemde, 400 koyun merada önceden hazırlanan hayır yazısı şeklindeki yemliklerin etrafında toplanarak 60 metre genişliğinde 15 metre enindeki "Hayır" yazısı şeklini aldı.

"KOYUNLAR DAHİ HAYIR DEDİ"
"Referandum yaklaştıkça baskı ve oyunlar o kadar arttı ki artık bunu koyunlar bile yememeye başladı" diyen Beldek, şunları söyledi:

"Türkiye'de tarım bitmiş durumda. Düne kadar iki üç umudumuzdan biri gıda egemenliğiydi. Şimdi ise Türkiye her bakımdan gıda ve besin ithal eden bir ülke haline geldi. Çiftçinin, besicinin durumunu anlatmak için referandum için düzenlediğimiz eylemde çobanlarımızla birlikte koyunlarla ‘Hayır’ dedik. Referandumda oyum hayır olacak.”

"BAŞBAKAN ÇOBANLARI VE KÖYLÜLERİ AŞAĞILAMIŞTI"
Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise Başbakan Erdoğan’ın sürekli olarak tarım kesimini köylülerini aşağılamasına hakaretlere varan üslup kullanmasına tanık olduklarını belirterek, "Köyleri dolaşıyoruz ve Başbakan’ın bu söylemlerinin etkilerini yankılarını görüyoruz. Aydın bölgesindeki köylülerde Başbakan’ın bu söylemlerine tepki gösteriyorlar. Mersin’de bir çiftçiye, ‘Ananı da al git’ dedi. Başbakan bu referandum süresince de ‘Koyun güdemezler’ diyerek, çobanları ve köylüleri aşağılamaya kalktı. Çoban tasviri ile köylülere açık hakaretler yağdırmakta. Bu nedenle koyunlar bugün burada Başbakan Erdoğan’a ‘hayır’ diyerek gereken cevabı verdi. Referandumdan ‘hayır’ oyu çıkacağına inanıyoruz” dedi.

"GER GEÇEN YIL DAHA KÖTÜYE GİDİYORUZ"
Kahraman köyündeki çobanlar adına konuşan Volkan Alkan da çiftçinin köylünün, çobanın sorunlarıyla kimsenin ilgilenmediğini ileri sürerek, “Dededen, babadan kalma yöntemlerle besicilik yapmayı sürdürüyoruz. Köylü olarak her geçen yıl ekonomik olarak daha da kötüye gidiyoruz. Bu seçimde bu gidişi ‘dur’ demek için referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğiz” diye konuştu.