6 ay başka ölüm olmayacak

Bursa’da 19 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağı 6 ay süreyle kapatıldı.

13.12.2009 - 16:42

6 ay başka ölüm olmayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mustafakemalpaşa’daki maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili olarak bir denetim mekanizması oluşturduklarını söyledi.


Bu sabah cesetlerin çıkarılmasından hemen sonra yaklaşık 14 kişilik özel denetim heyetinin tekrar maden sahasına indiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: ''Orada yaptığı denetimler sonucunda da bir karara vardık. Burada sayın savcılığımızın yürüttüğü adli soruşturmayı haricen söylüyorum ve SSK müfettişlerinin yaptığı teftişi ayrıca belirtiyorum.

Yalnızca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı MTA, TTK, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Soma, Tunçbilek, Dursunbey gibi işletmelerin hemen hemen hepsinden aldığımız elamanlarla beraber çalışma yaptık.

Yaptığımız çalışmada, burada madencilik faaliyetinin 6 ay durdurulmasına, faaliyetinin üretiminin tamamen durdurulmasına karar verdik.''

Yıldız, bu kararı hemen Bursa Valiliği'ne bildireceklerini dile getirerek, ''Valiliğimize tebligatı yaptıktan sonra burada önlemler alınacak. Eksiklerin giderilmesi için özel sektör çalışacak. Özel sektör bu eksikleri tamamlamazsa orada madencilik faaliyeti yapılmayacak demektir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...