65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? HES kodu yolculuk izin belgesi nasıl alınır?

Şehirler arası seyahat yasağı  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 1 Haziran'dan itibaren kaldırıldı. 65 yaş ve üstü yasağı bulunan vatandaşlar da HES koduyla ve seyahat izin belgesiyle yolculuk yapılabiliyor. Peki, 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? HES kodu nasıl alınır? Bu soruların cevabı haberimizde...

Haberler - ntv.com.tr 03.06.2020 - 12:03

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? HES kodu yolculuk izin belgesi nasıl alınır?

Bu hafta sokağa çıkma yasağı olacak mı? 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı kalktı mı? 

Çin'de başlayan SARS benzeri yeni tip corona virüs salgınının 'ye de sıçramasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan bir takım önlemleri duyurmuştu.

Bu kararlar arasında 1 Haziran'da itibaren seyahat yasağının kaldırılması ve 20 yaş ve altına olan kısıtlamanın 18 yaşına indirilmesi yer alıyordu.

Ancak duyurulan kararlarda 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağının devam edeceği belirtildi. 

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor.

Normalleşme adımları kapsamında 1 Haziran'dan itibaren, 65 yaş ve üstü vatandaşlar işletme sahibi olanlar, maske ve temizlik şartlarına uymak kapsamında işinin başında olabilecekler.

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA İZNİ 

Ayrıca, 65 yaş ve üstü için pazar günleri 14.00 ile 20.00 arasında istisna uygulanıyor.  

BAKAN KOCA'DAN HES KODU AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, seyahatlaerin artık HES kodu ile yapılacağını belirterek, ‘’Hayat Eve Sığar’’ uygulamasına gelecek bir özellikle yolcuların iç hat uçuşlarına kabulü “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu kontrolü ile sağlanacak.

İç hatlarda uçuşa 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacak" dedi.

HES KODU NASIL ALINIR? HES KODU NASIL ALINIR?

HES KODU NASIL ALINIR?

Kişiye özel üretilecek HES kodunun bilet üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale getirildi.. HES kodu sorgulaması için HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Corona virüs önlemleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlar artık kaymakamlık yerine Seyahat İzin Belgesi başvurularını e-Devlet alınabiliyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR? SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

E-DEVLET YOL İZİN BAŞVURU SAYFASI

E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor.

Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e - Başvuru” kısmına giriliyor. Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.

65 YAŞ ÜZERİ SEYAHAT İZİN BELGESİ 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü vatandaşlara, Bilim Kurulu'nun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs perşembe günü saat 09.00'dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi.

Genelgeye göre, 22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, "Seyahat izin belgesi" taleplerini, 21 Mayıs perşembe günü, saat 09.00'dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

YHT SEFERLERİ BAŞLADI

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle faaliyetleri durdurulan demir yollarında başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde, Ankara-Konya güzergahında seyahat eden yolcular Konya'ya geldi.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle bir süre ara verilen YHT seferlerini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu talimatıyla, Ankara-İstanbul güzergahında başlattı.

Normalleşme sürecinde YHT'ler son bilgilere göre, Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak.

VİDEO: ALIŞVERİŞ POŞETLERİNİ DEZENFEKTE EDEN CİHAZ GELİŞTİRİLDİ

Sayfa Yükleniyor...