80 kilometresi deniz altından akacak

Toplam uzunluğu 107 kilometreyi bulan Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a su götürecek hattın 80 kilometresi denizin altından geçecek.

80 kilometresi deniz altından akacak

Mitingde açılan pankartlarla tarihlerinde hiç olmadığı kadar gerilim dolu günler yaşayan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), birlikte tarihi bir projeye imza atıyor.

Anamur'dan KKTC'ye su götürecek proje için bugün düğmeye basılıyor. Kuzey Kıbrıs'ın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak projede ilk olarak Mersin'in Anamur ilçesinde Alaköprü Barajı yapılacak.

Alaköprü Barajı, temelden 93 metre, akarsu tabanından 88 metre yükseklikte, ön yüzü beton kaplamalı ve eteğinde 26 megawatt kurulu gücünde bir HES bulunan kaya dolgu tipinde ve toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacimli.

Dragon Çayı üzerine inşa edilecek barajda toplanacak su toplam 107 kilometreyi bulan bir hatla KKTC'ye taşınacak. Dünyada ilk kez uygulanacak deniz geçişi projesiyle hattın 80 kilometresi Akdeniz'in altından KKTC'ye ulaşacak.

Anamur'dan gelen yılda 75 milyon metreküp su KKTC'de Güzelyalı bölgesinden dağıtılacak. Pompa istasyonu kurulacak, ayrıca 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Geçitköy Barajı inşa edilecek.

80 kilometresi deniz altından akacak - 1 Alaköprü Barajı'nın yapılacağı alan.

Anamur'daki temel atma törenine Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu katılıyor.

Törene vatandaşların katılımı da yüksek oldu. Anamurlular ve KKTC bayraklarını salladı.

80 kilometresi deniz altından akacak - 2

Başbakan Erdoğan, projenin 3 veya 4 yıl içinde bitirileceğini açıkladı.

"BÜYÜK BİR HAYAL GERÇEK OLDU"
Başbakan Erdoğan'ın, Alaköprü Barajı'nın temel atma töreninde yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

— Çok büyük bir hayali gerçeğe dönüştürdük.

— KKTC'nin verimli topraklarına, anavatan 'den hayat suyu götürmek pek çok hükümetin hayaliydi. Benim de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemdeki hayalimdi...

— ...Bu hattın yaklaşık 80 kilometresi denizin altından geçecek. 1,6 metre çapındaki borular, deniz yüzeyinin 250 metre altında, askıda duracak. Borular 500 metrede bir deniz tabanına sabitlenecek. Gerçekten muhteşem, küresel ölçekte büyük bir proje, yani Türk milletine yakışan bir projeye imza atıyoruz.

— Bu proje sadece KKTC'ye su temin etmekle kalmayacak, Alaköprü Barajı'nda elektrik de üreterek, ilave bir fayda elde edeceğiz. Ayrıca, Anamur bölgesindeki 3 bin 293 hektarlık arazinin sulamasını da bu barajdan yapacağız. KKTC'nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak bu büyük proje, kısa bir sürede tamamlanmış olacak.

— Kıbrıs güney kesiminde de su sıkıntısı yaşanıyor. Bu projenin barışa somut bir katkı olacak şekilde değerlendirilmesi bizi ayrıca memnun eder. Bu temelin Kıbrıs'ta kalıcı bir uzlaşmanın da temeline katkı sağlamasını diliyorum.

ERDOĞAN SÜREYİ KISALTTI
Başbakan Erdoğan, konuşmaların tamamlanıp, temel atma törenine geçiş sırasında, yeniden kürsüye gelerek, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun doğum günü olduğunu öğrenince ona bir sürpriz hazırlamak istediğini söyledi.

Alaköprü Barajı'nın yapımını üstlenen firma yöneticisini yanına alan Başbakan Erdoğan, işin tamamlanma tarihini yeniden değerlendirdi. Normal şartlarda 48 ayda planlanan tamamlanma süresini daha erkene almak isteyen Erdoğan'ın sözleri üzerine, firma yetkilisi, projenin açılış töreninin, 7 Mart 2014 saat 13.00'de yapılacağı sözünü verdi.

Sayfa Yükleniyor...