9 kişinin öldüğü otobüs yangınıyla ilgili davada karar çıktı. "10 numara yağ" kullanılan otobüsün ölen sürücüsü suçlu bulundu. Şirket yetkilileri beraat etti.

İstanbul’dan Trabzon’a giden yolcu otobüsü, Haziran 2011’de Giresun'da trafik uyarı işaretlerine çarptı. Araç alev aldı, şoförün de aralarında olduğu 9 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

Hazırlanan bilirkişi raporunda yangına kaçak akaryakıt olarak kullanılan "10 numara yağ"ın neden olduğu belirtildi. "Firma yetkilileri, denetimdeki aksamalar nedeniyle asli kusurludur" denildi. Giresun Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava 3 yıl sürdü. Firmanın Trabzon Bölge Sorumlusu ve 8 yöneticisi, "Taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet vermek"ten yargılandı.

Mahkeme tek suçlunun ölen 26 yaşındaki şoför Ali Yılmaz olduğuna karar verdi. Firmanın 9 yöneticisi beraat etti.

Yargıtay 7. Ceza Dairesi farklı bir davada emsal bir karar vererek, 10 numara yağı kaçak petrol kapsamında değerlendirdi. 10 numara yağı satın alan, taşıyan veya saklayanlara hapis cezası verilebileceğini belirtti. Buna rağmen firma yetkililerinin beraat etmesi ölenlerin yakınlarının tepkisine neden oldu. Mağdurlar ve yakınları kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.