AB Bakanı: Türkiye bir Avrupa devletidir

AB Bakanı Ömer Çelik, İtalya Dışişleri Bakanı'yla buluştu. Bakanlar buluşmanın ardından ortak basın açıklaması yaptı. Bakan Çelik vize serbestisi ve mülteci sorununu dile getirerek, "Sınırlara tel örgü örülerek insanlar ölüme terkedilemez" dedi.

ntv.com.tr 07.10.2016 - 10:21

AB Bakanı: Türkiye bir Avrupa devletidir

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'in konuşmasının satır başları şöyle, "Üzerimize düşen mükellefiyeti yerimize getiriyoruz. Aynı şekilde İtalya'da üzerine düşeni yapıyor. Geçen gün bir dostumuz bizi ziyaret ettiğinde kendisine şöyle bir soru sordum: Dedim ki Halep konusu bir Ortadoğu konusu mudur yoksa bir Avrupa Birliği konusu mudur? Kuşkusuz Halep sadece bir Ortadoğu sorunu değildir. Orada patlat verecek bir çatışma 1 milyon insanın daha yollara düşmesine neden olacak. Ölümden kaçanları kimsenin dışlama hakkı yok. Bu göç krizi sadece öndeki Türkiye Yunanistan ve İtalya'nın sorunu değildir. Sınırlara tel örgü örülerek insanlar ölüme terkedilemez.

Türkiye açısından kritik olan konu vize serbestisi konusudur. Türk vatandaşlarına vize serbestisi verildikten sonra biz konuda adımlar atabiliriz ama Türkiye olarak şimdiye kadar zaten üzerimize düşeni yaptık. Tabi ajandamızdaki ortak bir diğer gündem de Brexit sonrası Avrupa Birliği içerisindeki çalışmalar. Biz Brexit sonrasında yapılan tartışmaları hassasiyetle izliyoruz. Avrupa'nın içine kapanmasının ortak geleceğimiz için önemsiyoruz. Türkiye'nin bir Avrupa Devleti ve Avrupa demokrasisi olarak maruz kaldığı darbe girişiminden sonra maalesef Avrupa içerisinde bazı ırkçı yaklaşımlar yapıldı. Türk halkı 15 Temmuz'da bütün dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı darbe girişimi sadece Türkiye'ye yönelik değildir. Şu anda biz Avrupa Birliği içerisinde olmasak da güçlü bir Avrupa devletiyiz, güçlü bir Avrupa demokrasisiyiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...