ABD Büyükelçiliği'ne tweet tepkisi (Maslahatgüzar bakanlığa çağrıldı)

Devlet Bahçeli'nin sağlık durumuyla ilgili olumsuz bir Twitter paylaşımının büyükelçilik hesabından beğenilmesiyle ilgili ABD maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak "net izahat" istendi. Olaya; AK Parti, MHP ve CHP'den tepki var...

NTV Haber 06.10.2019 - 14:21 | Son Güncelleme : 06.10.2019 - 17:45

bahçeli taburcu oldu.jpg

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, büyükelçiliğin sosyal medyadaki Devlet Bahçeli paylaşımını beğenisi nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Konu ile ilgili bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı (Büyükelçi şehir dışında olduğundan) Bakanlığımıza çağrılarak, Büyükelçiliğin dünkü sosyal medya paylaşımı hakkında açık ve net izahatta bulunulması istenmiştir."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. AK Parti'nin Kızılcahamam'daki 29'uncu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Hem gerekli tepkiyi gösterdiler hem de daha net açıklama talebinde bulunduk. Bakan Yardımcımız, ABD Maslahatgüzarı ile bakanlıkta görüştü. Yanlışlıkla olduğunu ve daha sonra düzelttiklerini söylediler. Biz gerekli tepkilerimizi gösterdikten sonra daha net bir şekilde düzeltmeleri gerektiğini söyledik."

FAHRETTİN ALTUN: ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI GEREKENİ YAPMALI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Twitter hesabından konuyla ilgili bir mesaj paylaştı. Altun "Amerikan Elçliği'nin Türkiye'nin içişlerine karışmak gibi bir işi yoktur. ABD Dışişleri Bakanlığı bu olayı soruşturmalı ve sorumlular hakkında gerekenleri yapmalıdır" ifadeleriyle ABD Büyükelçiliği'ne tepki gösterdi.

CELAL ADAN: HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALACAK

MHP'den de olaya tepki var. MHP'li TBMM Meclis Başkanvekili Celal Adan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"FETÖ firarisi gazeteciden cümleler, bölücü örgüte binlerce tır silah verenlerden beğeni, fitne odağından sevinç çığlıkları; tek bir hakikate işaret etmektedir. Türk milletinin, devletinin, kimliğinin düşmanları; Türk milliyetçiliğinin lideri Sayın Devlet Bahçeli'ye de düşmandır. Liderimizin rutin sağlık kontrolünü bile fırsat bilenlerin tıynetleri,niyetleri ortadadır. Hevesleri elbet kursaklarında kalacaktır Fakat Türk düşmanlarına düşman olmanın Liderimiz Devlet Bahçeli'ye yol arkadaşı olmanın onuru; yakamızda bir şeref madalyası olarak sonsuza dek kalacaktır."

SEMİH YALÇIN: HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATACAK

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da MHP Genel Başkanı'nın sağlık durumunun iyi olduğunu, önümüzdeki hafta görevinin başında olacağını belirtti. Yalçın, söz konusu Tweetin Amerikan Büyükelçiliği Twitter hesabından beğenilmesini eleştirdi, "Bahçeli'siz bir siyaset hayali kuranlar hayal kırıklığına uğrayacak" dedi. 

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Söz konusu twete bir tepki de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. Çelik, şunları kaydetti:

"ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı 'beğeni'sini şiddetle kınıyoruz. Bu hadise, bir yandan Büyükelçiliğin Türkiye gerçekliğine hangi 'ilgisiz' ve 'yanlış' kişileri takip ederek yabancılaştığını, diğer yönüyle nasıl bir istihdam politikası izlediklerini göstermesi bakımından ibretliktir...

Konu, kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır. Büyükelçilikte istihdam edilen bazı kişilerin iki ülke ilişkilerine zarar vermek için özel bir gayret içinde olduğunu göstermektedir. Kafa karışıklığının ötesinde bir durum vardır. ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD Büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz.

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'yi terör örgütleriyle bağlantılı kişiler üzerinden değil, doğru analiz yapabilen kişiler üzerinden anlamaya çalışmalıdır. İnsani konularda hassas olunması ise izah gerektirmeyen bir durumdur.

Hiçbir büyükelçilik Türkiye'deki hiçbir siyasi parti ve siyasetçi hakkında bu şekilde yorum yapamaz. Diplomatik teamüllere saygı esastır. Terör örgütleriyle bağlantılı kişiler bir büyükelçiliğin referansı olamaz.

MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'ye ve MHP camiasına bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. ABD Büyükelçiliğinden kuru bir özür ötesinde, bu çirkin eylemi gerçekleştirenlere dönük soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz."

CHP'Lİ ÖZEL: MECLİS'E YAPILMIŞ KABUL EDİYORUZ

Amerikan Büyükelçiliğine CHP'den de tepki var. Grup Başkanvekili Özgür Özel büyükelçilik hesabından yapılan beğeniyi "saygısızlık" olarak nitelendirdi.

Özel, "Bir siyasi partiye yapılan saygısızlığı Türkiye'ye yapılmış, bir siyasi parti liderine yapılan saygısızlığı da Meclis'e yapılmış kabul ediyoruz. Kuru bir özür yeterli değil" ifadelerini kullandı. ABD Büyükelçiliği'nin beğendiği mesajı atan Twitter kullanıcısının bir FETÖ firarisi olduğunu hatırlatan Özel, "O hesabı kim takip ediyor, kimler girip bakıyor? Bunun açıklanması lazım" dedi.

Sayfa Yükleniyor...