ABD Dışişleri: Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiası doğru değil

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk hükümetinin IŞİD'le petrol kaçakçılığı konusunda işbirliği yaptığı iddiasını reddettiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri: Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiası doğru değil

ABD yönetimi, 'nin IŞİD'den petrol aldığına ilişkin iddiaları kuvvetli bir dille reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Julia Mason, "Türk hükümetinin petrol kaçırmak için IŞİD'le işbirliği yaptığı iddiasını reddediyoruz. Böyle bir suçlamayı destekleyen hiçbir kanıt görmedik" ifadesini kullandı.

Buna ek olarak, 'nin, uluslararası ortaklarla birlikte çalışarak, Suriye ile sınırının güvenliğini artırmaya dönük adımlar attığını belirten Mason, bu çabadaki hedeflerden birinin IŞİD'in kaçakçılık faaliyetlerini kesmek olduğunu kaydetti.

Sözcü Mason açıklamasına şöyle devam etti:

"Defalarca söylediğimiz gibi, Rusya'dan Suriye'de gerçek anlamda IŞİD karşıtı çabalar görmekten memnuniyet duyarız, ancak bu olayın (Rus uçağının Türk hava sahasında düşürülmesi) meydana geldiği bölgedeki Rus operasyonları, Rusya'nın IŞİD ve diğer terörist gruplara karşı savaşmak için Suriye'de olduğu iddiaları üzerinde soru işareti yaratıyor. Başkan Obama'nın dediği gibi, Türkiye'nin hava sahası ve topraklarını savunma hakkını destekliyoruz. Başkan Obama ayrıca, Türkiye ve Rusya'nın aralarındaki gerilimi düşürmek ve bu tür talihsiz bir olayın bir daha tekrarlanmamasını sağlamak için birlikte çalışmalarının önemini vurguladı."

"İDDİALAR SAÇMA SAPAN"

ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren da Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığına ilişkin iddiaları “saçma sapan” olarak niteledi.

Warren, Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. IŞİD’in Türkiye’ye petrol sattığı veya Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddialarını “saçma sapan” bulduklarını belirten Warren, “Türkiye’nin bir şekilde IŞİD ile çalıştığı görüşünü kesinlikle reddediyoruz. Bu saçma sapan ve gerçekten gülünç. Bu düşünceyi tamamıyla, açıkça reddediyoruz” diye konuştu.

"KESİNLİKLE UYDURMA"

Warren, Türkiye’nin IŞİD’e karşı verilen mücadelede önemli bir partner olageldiğinin altını çizerek, “Onlar (Türkiye) uçaklarımıza ev sahipliği yapıyor, (IŞİD’i hedef alan) hava saldırıları düzenliyor, küçük Suriyeli muhalifleri destekliyorlar. Burada iyi bir ortak oldular. Dolayısıyla Türk hükümetinin IŞİD’le bir şekilde çalıştığına dair düşünce saçma ve kesinlikle uydurma” ifadesini kullandı. 

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Türkiye
  • Ortadoğu
  • Dünya
  • Amerika

Sayfa Yükleniyor...