ABD Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağırıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, dinleme kriziyle ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

Anadolu Ajansı 03.07.2013 - 15:28

ABD Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağırıldı

Dışişleri Bakanlığı, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA),aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 38 ülkenin dinlendiği ve internet kayıtlarının takip edildiğine yönelik Avrupa basınında yer alan iddaların kaygı verici olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, konuya ilişkin bir soruya verdiği cevapta, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 38 ülkenin elçilik ve diplomatik misyonları tarafından yapılan gizli telefon görüşmelerinin dinlendiği ve internet kayıtlarının takip edildiğine yönelik olarak, Avrupa'nın önde gelen bazı basın-yayın organlarında yer alan iddiaların kaygı verici olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştüğüne dikkati çeken Gümrükçü, "Sayın Bakanımız ASEAN Toplantısı için bulunduğu Brunei'de, konuyu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile ele almış ve Türkiye'nin iddialarla ilgili açıklama beklediğini belirtmiştir. Sayın Bakanımızın ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı görüşmeye ilave olarak, bugünABD Büyükelçisi Francis Ricciardone Ankara dışında bulunduğundan, Büyükelçilik Maslahatgüzarı Jess Baily, Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ömer Önhon tarafından Bakanlığımıza davet edilerek konuyla ilgili izahat beklediğimiz yinelenmiştir" ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD arasında karşılıklı güven, işbirliği ve şeffaflık üzerine inşa edilmiş ve uzun yıllara dayalı müttefiklik ilişkisi bulundu hatırlatılan açıklamada, "Bu iddiaların açıklığa kavuşturulması gereği izahtan varestedir. ABD makamlarından iddialara dair alınacak yanıtlar ışığında, konu hakkında gerekli değerlendirme yapılacaktır" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...