Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun koordine ettiği Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı İstanbul’da yapıldı.

Davutoğlu ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çırağan Sarayı’nda AB'nin Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Stepfan Füle’yi ağırladı.

Birlikte basının karşısına çıkan dörtlüden Davutoğlu, toplantıda 3 ana konunun kapsamlı olarak görüşüldüğünü söyledi.

Birinci olarak üyelik yönünde Türkiye ile AB siyasi diyalog mekanizmalarının güçlendirilmesi ve her alanda güçlü bir gelenek oluşturulması şeklinde açıklayan Davutoğlu, ikinci konu olarak da masaya, Orta Doğu, Batı Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, enerji güvenliği ve teröre karşı mücadele gibi alanlarda istişareler yaptıklarını dile getirdi.

Üçüncü konunun, Türkiye'nin AB sürecinde siyasi kriterler ve bu bağlamda sağlanan gelişmeler olduğunu belirten Davutoğlu, özellikle Anayasa reformu, siyasi reformlar, Türkiye'nin artan demokratikleşme çabaları ve demokratikleşmenin daha kalıcı nitelik kazanması gibi konuları ele aldıklarını ifade etti.

TERÖR

''Türkiye açısından en önemli konuların başında, teröre karşı mücadele konusunda yakın iş birliği içinde olma ihtiyacı geliyor” diyen Davutoğlu, “Terör Avrupa'yı da tehdit eden bir unsurdur. Biz burada bu konuda tam ve kayıtsız bir iş birliği bekliyoruz. Bu konuda muhataplarımızdan gördüğümüz desteği takdir ediyorum. Bundan sonra da kurumsal olarak bu çalışmaları sürdürmeye kararlıyız'' diye konuştu.

Türkiye’nin, AB ile terörle mücadele konusunda daha fazla işbirliği beklediğinin vurgulandığı, terör örgütünün Avrupa'daki finans kaynaklarının kesilmesi yönündeki taleplerini hatırlattığı dile getirildi.

TÜRKİYE - İSRAİL
Toplantıda, Türkiye-İsrail ilişkileri de ele alınırken, AB Temsilcisi, ‘İsrail özür dilemeli mi?’ sorusunu yanıtsız bıraktı.

Davutoğlu ise, İsrail'in sivil yardım gemisine saldırısı gibi ortak kriz konularını da görüştüklerini kaydederek, İsrail'in yürüttüğü askeri soruşturmanın sonuçlarını değerlendirdi: "Madem hatalı olduklarını kabul ettiler, gereğini yapmalılar. Bu hatanın uluslararası komisyon tarafından saptanması konusunda da işbirliği yapmalılar."

Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Fülle de, Anayasa paketine desteğini yineledi ancak değişiklik sürecinde muhalefetin ve STK’ların görüşlerinin alınmasının önemini vurguladı.