FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasına ilişkin 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık Müşaviri olmak üzere tutuksuz yargılanan 28 sanık hakkında açılan davanın beşinci celsesi tamamlandı. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davaya tutuksuz sanıklar, sanık yakınları ve taraf avukatları katıldı. ByLock kullanıcısı olmak suçlamasıyla hakkında açılan başka bir davada tutuklu bulunan sanık Kenan Gülbay, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Bugünkü celsede tanıkların dinlenilmesine devam edildi. Bir sanık avukatı tarafından dün dinlenilen tanık Uzman Erbaş Doğancan Nergiz'in tekrardan dinlenilmesi talep edildi. Mahkeme heyeti, bunun üzerine Nergiz'i tekrardan huzura çağırdı. Nergiz, 16 Temmuz 2016'da Adil Öksüz'ün gözaltında tutulduğu kışla karakoluna sivil kıyafetli polislerin geldiğini ve kamera kayıtlarını görmek istediklerini anlatarak, "Kamera odasını sordular, ben de onlara eşlik ettim. Kameraların açılarına baktılar. Sadece nereleri çekip çekmediğine baktılar" dedi. 

"POLİSLERDEN BİRİ 'KAMERA KAYITLARINI SİLELİM' DEDİ"

Mahkeme heyeti, kışla karakolunda görevli olan tutuksuz sanık Osman Gök'e böyle bir durumun olup olmadığını sordu. Gök, "Sivil polislerden birinin 'Kamera kayıtlarını silelim' diye bir sözü oldu. Kimin bunu söylediğini net hatırlamıyorum. Ben 'Kamera herhangi bir şey göstermiyor, sadece nizamiyeyi, garaj kısmını ve doldur boşalt kısmını gösteriyor' dedim. Sivil polis, 'Yok silelim' dedi. Ben de kayıt yapmadığını, sadece görüntü gösterdiğini söyledim" dedi.

Gök, Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal'ın "Sildiğiniz bir görüntü oldu mu?" sorusuna, "Hayır", "Gerçekten kayıt yapmıyor mu?" şeklindeki sorusuna ise "Kayıt yapıyor. Silinmesin diye öyle söyledim" cevabını verdi.

Başkan Köksal, sivil polislerin kamera kayıtlarını neden silmek istediğini bilip bilmediğini sordu. Gök, gözaltına alınan darbecilerin aranması için üzerlerinin çıkartıldığı ve "dayak atıldığı" gerekçesiyle kamera kayıtlarının silinmek istediğini düşündüğünü söyledi.

"SORGULAMALAR KÖR NOKTADA YAPILDI"

Bir sanık avukatının, "Kör noktalar belirlendikten sonra darbecilerin yerleri değiştirildi mi?" sorusuna Gök, "Sorgulama işlemleri kör noktalarda yapıldı" yanıtını verdi.

Tanık ifadelerinin alınmasının ardından duruşma savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı, Adil Öksüz ile görüşen eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca'nın üzerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durumu, firari Adil Öksüz'ün gözaltında bulunduğu kışla karakoluna herhangi bir görevi bulunmamasına rağmen gelerek Öksüz ile görüşme yapması, Bank Asya hesap kayıtlarında Ocak 2014'de 21 bin 930 TL para akışı hususları dikkate alındığında adli kontrol tedbirinin bu aşamada yetersiz kalacağını belirterek, tutuklanmasına karar verilmesini talep etti. Savcı, jandarma karakolundaki kamera kayıtlarının incelenmesi için bilirkişi görevlendirilmesini, kayıtların silinip silinmediğinin tespit edilmesi ve kamera kayıtlarından elde edilen görüntülerin kalitesinin arttırılmasını istedi. Savcı, Balıkesir'de hakkında açılan başka bir davada tutuklu bulunan sanık Kenan Gülbay'ın Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyası ile söz konusu dava dosyasının birleştirilmesine karar verilmesini de istedi.


MAHKEME HEYETİ ARA KARARI AÇIKLADI

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca'nın tutuklanma isteğinin reddine karar verdi. Mahkeme heyeti, Sarıkoca'nın Bank Asya'daki hesap hareketlerini göz önünde bulundurarak, Ankara ilini terk etmeme şartı getirerek, haftanın iki günü pazartesi ve cuma olmak üzere karakola gidip imza atmasını kararlaştırdı. Sanık Kenan Gülbay hakkındaki "terör örgütüne üye olma" suçlamasından Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesine muvafakat talep edilmesine hükmedildi. Başbakanlık ve Hazine Müsteşarlığının katılma talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 10 Nisan 2018'e erteledi.