Antalya Cumhuriyet meydanından 12 Nisan'da yola çıkarak, hidroelektrik santraller, maden ocakları ve baraj gibi yapılanmalara karşı 40 gün 40 gece sürecek 640 kilometrelik ''Büyük Anadolu Yürüyüşü''ne katılan Batı Akdeniz Kervanı grubu eylemcileri, yaz aylarında turistlerin rafting yaptıkları Köprüçay'ın bulunduğu bölgede, Beşkonak ve Karabük köyü sakinlerinin desteğiyle, eylem gerçekleştirdiler.

İlişkili Haberler


Batı Akdeniz Kervanı sözcüsü Tuğba Günal, Antalya'dan 12 Nisan'da yola çıktıklarını belirterek, Köprülükanyon'daki soruna dikkati çekmek amacıyla, bölgeye geldiklerini söyledi. Köylülerin Köprüçay'ın suyunu vermemek için direndiklerini belirten Tuğba Günal, şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz her yerde büyük sorunlar var. Ormanlar katlediliyor. İçme suyu ve nehirler HES'ler için alınıyor.

Bu tür sorunların olduğu her bölgeden geçerek, sorunları Ankara'ya ulaştıracağız. Sürdürülebilir enerji kanununda yapılan değişikler ve yürürlüğe sokulmak istenen 'Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Taslağı' ile milli park statüsündeki Köprülü Kanyon, içme suyu ve hidro elektrik santralleriyle talan edilmek istenilmektedir.

Bu projelerin uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan doğa tahribatının yanında, yerel halkın geçim kaynağını oluşturan turizm büyük ölçüde zarar görecektir. Hidroelektrik santralleriyle suları ait olduğu tüm canlılardan çalınan, madenlerle dağları delik deşik edilen, kimyasal ilaçlarla toprağı zehirlenen, termik santrallerle havası kirletilen, GDO'lu ürünlerle sağlımızı ve nükleer santrallerle geleceğimizi tehdit eden ve kar amacı güden bu uygulamaların durdurulması amacıyla 40 gün 40 gece sürecek yürüyüşümüze buradan devam edeceğiz. Herkesi yürüyüşümüze katılmaya devam ediyoruz.''

Karabük Köyü eski Muhtarı Sabri Daban da, geçmiş dönemlerde Köprüçay'ın suyunun alınmak istendiğini, verdikleri mücadele sonucu bu uygulamadan vazgeçildiğini hatırlattı.

Köprüçayı'ından alınacak suyun Serik ve çevresindeki 6 beldenin ve golf alanlarının su ihtiyacının karşılanmasında kullanılacağını anlatan Daban ''Bu suyun alınmasıyla Karacaören Barajı'nın yapıldığı bölgede olduğu gibi köylüler yurt değiştirmek zorunda kalır'' dedi

Köylü kadınlar adına konuşan Hatice Güzel ise suyu vermemek için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, ''Elimizde geçim kaynağı olarak sadece suyumuz var. Devlet büyükleri lütfen sesimizi duysun'' diye konuştu.