NTV

Adliye önünde KCK protestosu: Artık yeter

Anadolu Ajansı

Türkiye

KCK operasyonunda gözaltına alınanların getirildiği İstanbul Adliyesi önünde toplanan bir grup, “artık yeter” pankartı açtı. Protestoya katılan Prof. Büşra Ersanlı’nın öğrencileri “Büşra Hoca onurumuzdur” sloganları attı.

PKK’nın şehir yapılanması olduğu öne sürülen KCK operasyonunda gözaltına alınan ve aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile Belge Yayınları yetkilisi Ragıp Zarakolu'nun da bulunduğu 50 şüpheli Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Adliye önünde toplanan KESK İstanbul Şubeler Platformu üyesi bir grup, ''Artık yeter'' pankartı açtı.

Grup, Prof. Dr. Ersanlı'nın yazdığı ''İktidar ve Tarih'' kitabının kapağının yer aldığı dövizler taşıyan ve ''Büşra Hoca onurumuzdur'' sloganları attı.

Grup adına yapılan açıklamada, operasyonların Eğitim-Sen üyesi olan bilim insanı Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Türkiye Yayıncılar Birliği Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı yazar Ragıp Zarakolu'nun da içlerinde olduğu onlarca kişiyi hedef aldığı ve polis, yargı, medya üçgeni üzerinden yürütülen bir otoriterleşmenin söz konusu olduğu savunuldu.

ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
Grupta bulunan Prof. Dr. Ersanlı'nın Marmara Üniversitesinden öğrencileri adına yapılan açıklamada da, ''Barış için söz veren hocamız savaş çığırtkanlığıyla suçlanıyor. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitimin akademisyenler safındaki bir savunucusu olan, 'yaşasın halkların kardeşliği' şiarını yaşamının her alanında uygulayan ve bölümde bizi hiç bir zaman yalnız bırakmayan Büşra hocayı bizler de bugün yalnız bırakmayacağız. Büşra hocanın derslerine dönmesini istiyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve öldürülen gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink de, kısa birer açıklama yaparak protestocu gruba destek verdi.

AYDINLARDAN İMZA KAMPANYASI
Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınması, aralarında Yazar Yaşar Kemal, Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan, Prof. Dr. Cemal Kafadar, Ka-Der Başkanı Çiğdem Aydın, Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Prof. Dr. Günay Göksu Özdoğan, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. İsenbige Togan, Emekli Büyükelçi Temel İskit’in bulunduğu ve büyük çoğunluğu akademisyen olan 700 kişinin yayınladığı bildiri ile de protesto edildi.

Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınmasının, demokrasi ve hukuk devletine inanan tüm kesimlerde ciddi infiale neden olduğu belirtilen bildiri metni şöyle:

“Türkiye'de ve uluslararası akademik çevrelerde yaptığı bilimsel ve toplumsal çalışmalarla tanınan Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün eski Bölüm Başkanı ve Siyaset Bilimi hocalarından Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında bulunduğu 70 kişinin daha "KCK" adı verilen operasyonlar kapsamında gözaltına alınması, hepimizde derin kaygılar yaratmıştır.

Sivil siyasetin önünün açılması, Türkiye’nin özlemini çektiği yeni anayasanın yapılması ve ülkede kalıcı bir barışın kurulması için, yıllardır canla başla çalışan ve bir süre önce BDP Parti Meclisi ve Anayasa Komisyonu’nda görev alan Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınması, demokrasi ve hukuk devletine inanan tüm kesimlerde ciddi infiale neden olmuştur.

Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınması, Türkiye’nin, eşitlik, barış, sosyal adalet, akademik ve siyasi özgürlükler içinde, gerçek bir demokrasiye ulaşma çabalarına vurulmuş ağır bir darbedir.

Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın ve ülkemizde barış, demokratik hak ve özgürlükler mücadelesi veren gözaltında ya da tutuklu tüm sivil siyasetçilerin, akademisyenlerin, gazetecilerin acilen serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Ciddi ve somut kanıt olmadan, ilkel bir “düşünce suçu” zihniyetiyle insanların gözaltına alınması ve tutuklanması insan haklarına aykırıdır.”