Adliyedeki 8 kişi serbest

Ergenekon soruşturmasının 12’nci dalgasında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen "Haydi Kızlar Okula" kampanyasını yürüten Tijen Mergen ve 6'sı ÇYDD yöneticisi 7 kişi serbest bırakıldı.

NTV Haber 15.04.2009 - 03:25

Adliyedeki 8 kişi serbest

Ergenekon soruşturması kapsamında, yurt çapında 83 ayrı noktada düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan kişilerin sorgusu sürüyor.

Sorguları tamamlanan aralarında Doğan Gazetecilik İcra Kurulu üyesi Tijen Mergen, ÇYDD Tanıtım ve İletişim görevlisi Nursel Gülter, ÇYDD Genel Saymanı Perran Yorgancıgil, ÇYDD Bakırköy Şube Başkanı Göksel Alparslan, ÇYDD Avcılar Şube Başkanı Şükriye Varlık ve ÇYDD eski Kartal Şube Başkanı Belkıs Bal'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta yapılan sorgularının ardından bugün adliyeye sevkedilenlerin tamamı serbest bırakıldı.

31 şüphelinin ifadesinin alınmasına devam edilirken; sorgulamada rektörlere öncelik veriliyor.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi çıkışında, yakınları ve Milliyet gazetesi çalışanları tarafından karşılanan Mergen, gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Şu aşamada konuşmak istemediğini belirten Mergen, ''Hak yerini buldu. Biz çok iyi şeyler yapıyoruz, Milliyet gazetesi olarak kızlarımıza eğitim sağlıyoruz. Bu da görüldü zannediyorum. Şu anda detaylara girmek istemiyorum'' dedi.

Tijen Mergen'in avukatı Köksal Bayraktar da savcılıkta müvekkiline, bazı gazetelerde yer alan ''ÇYDD'den burs alan öğrencilerin zorla Cumhuriyet mitinglerine götürüldüğü'' iddiasına ilişkin herhangi bir soru sorulmadığını, ''Baba Beni Okula Gönder Kampanyası''na ilişkin bazı sorular sorulduğunu ifade etti.

Avukat Bayraktar, müvekkili Mergen'e, yaptığı bazı telefon görüşmelerinin sorulduğunu da söyledi. Bu arada, savcılık sorgularının ardından serbest bırakılan ÇYDD saymanı Perran Yorgancıgil, ÇYDD Bakırköy Şube Başkanı Gülser Alparslan, ÇYDD Kartal Şube Başkanı Belkız Bağ ve ÇYDD Tanıtım ve İletişim Birimi Sorumlusu Nursel Gülter de adliye çıkışında kendilerini bekleyenler tarafından alkış ve çiçeklerle karşılandı.

Serbest bırakılan bu kişiler, yorgun olduklarını belirterek, gazetecilere açıklama yapmadan adliyeden ayrıldı.

"DELİL ELDE ETMEYE YÖNELİK SORGU YAPILDI"
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Avukatı Hüseyin Karataş, NTV'ye yaptığı değerlendirmede, yapılan sorgulamada 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası üzerinde durulduğunu ve bunun kesinlikle delile dayalı bir soruşturma olmadığını söyledi.

Karataş, "Delile dayalı bir soruşturma olmadığı görüldü. Sorgulama, iddianamede adı geçen insanlarla ilişki olup olmadığı, telefon kayıtlarında kendilerince yabancı olan hususların sorulması şeklinde geçti. Delile dayalı sorgulama yapılmadı. Dernek üyelerinin kendi aralarındaki telefon konuşmalarında 'ne dediniz?' soruları soruldu. Delil etmeye yönelik bir sorgulamaydı ve bütün üyeler serbest bırakıldı" şeklinde konuştu.

Karataş, dernek için ortaya atılan 'misyonerlik' iddialarıyla ilgili olarak da, "2001 yılında MİT'in hazırladığı rapor üzerine bu dedikodular başladı. MİT aleyhine de dava açmıştık. O süreçler, dernekten alınan belgelerle nedeniyle savcının da elinde olacak. Sorgulamada bu konu da geçti. 'Yurt dışından herhangi bir kuruluştan yardım alınıp alınmadığı' soruldu ve Genel Sayman 'kesinlikle hayır' yanıtını verdi" ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...