AFAD'dan korkutan deprem uyarısı

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen depremlerin daha şiddetli bir depremin habercisi olduğunu, bölgede ortalama 7.3 büyüklüğünde bir deprem ihtimali olduğunu söyledi.

NTV Haber 30.09.2013 - 09:50

AFAD'dan korkutan deprem uyarısı

NTV'ye konuşan AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu Bingöl Karlıova'dan başlayıp Hatay'a kadar uzanan Doğu Anadolu fay hattı üzerinde şiddetli bir deprem olasılığının yüksek olduğunu dile getirdi. Doğu Anadolu Bölgesi'ni hedef bölge ilan ettiklerini söyleyen Nurlu, "Bizim yapmış olduğumuz senaryo çalışmalarına göre 7.2, 7.3 aralığında bir deprem bu fay zonu üzerinde meydana gelebilir" dedi.

Son 10 günde Muş ve Erzurum'da üst üste gelen depremler, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nı harekete geçirdi. AFAD bölgedeki hazırlıklarını yoğunlaştırdı. Konuyla ilgili konuşan Nurlu, "İllerimizde yoğun bir faaliyet var, bir afet anında sadece deprem değil, bireyin nasıl davranacağıyla ilgili eğitimler başlamış durumda. İllerimizin arama kurtarma açısından mevcut kapasiteleri artırılmaktadır. Ülkemizde 17 noktada lojistik merkezlerin kurulması çalışması da başlatılmıştır" dedi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında da ilave tedbirler alınabileceğini söyleyen AFAD Deprem Dairesi Başkanı, "Malesef Doğu Anadolu bölgemizde özellikle kırsal alanlarda yapı stoğumuz pek kaliteli değil. 4,5-5 büyüklüğündeki bir depremde bile bu bölgemizde hasar görebiliyoruz. Elbette beklentilerimizin çok büyük olması durumunda, bu bölgenin çok çok riskli olduğunu bir an önce riskli alan kapsamına alınmasını isteyeceğiz" şeklinde konuştu.

AFAD son 15 yılın deprem verileriyle yenilenen deprem haritasını da 2014 yılında  açıklayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...