Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasındaki üçlü zirve İstanbul'da gerçekleştirilecek

Pakistan Başbakanı Han ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu Pakistan'da yüksek mahkemenin ilan etmesi ve bir yandan da okulların Maarif Vakfımıza teslimi, bunlar memnuniyet verici adımlardır" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasındaki üçlü zirvenin 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul'da gerçekleştirileceğini de söyledi.

Anadolu Ajansı 04.01.2019 - 16:58 | Son Güncelleme : 04.01.2019 - 17:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasındaki üçlü zirve İstanbul'da gerçekleştirilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beştepe'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Han'ı ve heyetini başkentte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yaptıkları ikili görüşmeyle Türkiye-Pakistan arasındaki bütün ilişkileri ele alma fırsatı bulduklarını söyledi.

"MEMNUNİYET VERİCİ ADIMLAR"

Geçmişten bugüne ve yarına neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Heyetler arası görüşmelerde de aramızda siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, özellikle de FETÖ denilen terör örgütüne yönelik Pakistan'ın yüksek mahkemesinin aldığı karara karşı memnuniyetimizi kendilerine ifade ettik. Çünkü FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu yüksek mahkemenin Pakistan'da ilan etmesi ve bir yandan da okulların Maarif Vakfımıza teslimi, bunlar tabii ki memnuniyet verici adımlardı. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmanın devam edeceğine inanıyorum."

Konuk Başbakan Han'ın göreve gelmesinin ardından Türkiye'ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini kaydeden Erdoğan, kendisini bu vesileyle seçimlerde gösterdiği başarı dolayısıyla tebrik etti.

Başbakan Han'ın aynı zamanda bir sporcu olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Özellikle kriket sporunda yıllarca ülkesini zaferden zafere taşıyan Sayın İmran Han'ın siyasette de yeni başarılara imza atacağına inanıyorum. Takımın kaptanı olması hasebiyle de özellikle 'kaptan' sıfatıyla anılan bir özelliğe sahip. Ben de futbolda takımın kaptanlığını uzun yıllar yaptım. Biz de onunla anıldık, anılıyoruz. Kendisi aynı zamanda tam anlamıyla bir Mevlana aşığı. Nitekim dün Konya Mevlana ziyaretiyle de bunu kendileri de bana ayrıca ifade ettiler. Bugün medyadan da onu takip ettik. Sayın Başbakanın Ankara'ya gelmeden önce Konya'da Hazreti Mevlana'nın kabrini ziyaret etmesi bu hürmetin ve muhabbetin bir nişanesidir."

"TÜRKİYE, PAKİSTAN'IN YANINDADIR"

Türkiye ile Pakistan'ın dostluk bağlarının köklerinin tarihe uzandığını ve iki kardeş ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu kardeşlik en kritik zamanlarda milli davalara verilen destekle pek çok zorluğun üstesinden gelmiştir. Türkiye dün olduğu gibi bugün de yarın da Pakistan'ın yanındadır, yanında olmaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

Pakistanlıların Türkiye'de güçlü dayanışma içerisinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "İslamabad'daki 3 okul ve yönetim binasının vakfımıza devredilmesi, bunun en güzel ifadesidir. Ben, bu vesileyle yukarıda Sayın İmran Han'a şükranlarımı ifade ettim, milletim adına da ifade ediyorum" dedi.

"ÜÇLÜ İSTANBUL ZİRVESİ, 31 MART SEÇİMLERİNDEN SONRA"

Bugün Başbakan Han ile yaptıkları görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin tüm boyutlarını gözden geçirdiklerini bildiren Erdoğan, "Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin müteakip toplantısının İslamabad'da gerçekleşmesi temennimizi paylaştık. Dışişleri bakanlarımız gerekli çalışmayı yapıp, tarihi belirleyip, bu yıl içerisinde inşallah bunu gerçekleştireceğiz" ifadesini kullandı.

Bunun yanında çok önemli bir adım attıklarını belirten Erdoğan, Üçlü İstanbul Zirvesi olarak devam eden Afganistan-Pakistan-Türkiye arasındaki bu zirveleri kaldığı yerden devam ettirmek istediklerini vurguladı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüştüğünü, onun da buna olumlu baktığını aktaran Erdoğan, "Şu anda değerli kardeşimle de yaptığım görüşmede kendileri de buna olumlu baktılar. Böylece Üçlü İstanbul Zirvesi'ni de en yakın zamanda ki büyük ihtimalle 31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul'da gerçekleştireceğiz" bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan, Pakistan, Türkiye arasındaki Üçlü Zirve'nin birçok sıkıntının aşılmasına vesile olacağına inandığını dile getirdi.

"İLGİLİ BAKANLARIMIZA TALİMATI VERMİŞ BULUNUYORUZ"

Erdoğan, Türkiye ve Pakistan arasındaki ikili ticaret hacminin iki ülke ilişkilerine yakışan seviyeye çıkarılması için yapılabilecek çalışmaları ve bakanların yapması gerekli olan çalışmaları da Başbakan Han ile görüştüklerini belirterek, "Burada özellikle Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzaya hazır hale getirilmesine yönelik irademizi ortaya koyduk. Bu hususta gerekli çalışmaları yürütmeleri için ilgili bakanlarımıza talimatı vermiş bulunuyoruz" dedi.

Türkiye olarak, iş adamları ve yatırımcıları Pakistan'da daha fazla faaliyette bulunmaya teşvik ettiklerini dile getiren Erdoğan, Pakistan ziyaretindeki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'na Türkiye'den iş adamlarıyla gideceklerini ve aynı şekilde Pakistanlı iş adamlarıyla bir araya gelerek, kendilerine gerekli istikameti orada verme fırsatının olacağını dile getirdi.

Pakistan'da elverişli iş ortamının sürekli kılınması hususunda da Başbakan İmran Han'ın çabalarını esirgemeyeceğini bildiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugünkü görüşmelerimizde ulaşım imkanlarının geliştirilmesi üzerinde de durduk. Özellikle de müteahhitlik sektörüne yönelik; toplu konut, altyapı, üst yapı, bütün bunları ele alma fırsatımız oldu. Tabi eğitim alanlarındaki ilişkilerimizi gözden geçirdik ve bölgesel gelişmeleri bu arada ele aldık. Uluslararası konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduk. Suriye'de meydana gelen malum gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. Ortak değerleri paylaşan Türkiye ve Pakistan, Birleşmiş Milletler İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve D-8 gibi bölgesel ve uluslararası platformlarda da dayanışma içindedir. Bu bağlamda gerekli tüm konularda yakın istişare ve işbirliğini sürdürdüğümüzü belirtmek isterim."

Erdoğan, en önemli konulardan birinin de savunma sanayi ile ilgili atacakları ve attıkları adımlar olduğuna işaret ederek, "Bu konularda da bizim Pakistan'dan aldığımız eğitim uçaklarına yönelik çalışmalar, bunun yanında bizim MİLGEM ile ilgili olarak yapmış olduğumuz Pakistan'a satışlarımız ve ATAK helikopterleriyle ilgili yapmakta olduğumuz çalışmalar ve bunun yanında daha neler yapabiliriz, bunları görüşme imkanımız, fırsatımız oldu. Ben bu düşüncelerle değerli kardeşime ve heyetine tekrar hoş geldiniz diyor, yeni görevinde de başarılar diliyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan, Pakistan Başbakanı Han'ın konuşmasının ardından yeniden söz alarak, şunları kaydetti:

"Ben de değerli kardeşime çok çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bugünkü gerek ikili, gerek heyetler arası görüşmelerimiz çok çok verimli geçti. Bundan sonra tabii bakanlarımızın birbirleriyle yaptıkları görüşmeler, bundan sonraki süreçte yapacakları görüşmelerle inşallah 2019'un Türkiye-Pakistan arasında çok çok önemli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum. Gerek Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey gerekse Afganistan-Pakistan-Türkiye Üçlü İstanbul Zirvesi ve bunun çerçevesinde atacağımız diğer adımları çokça önemsiyorum."

İMRAN HAN: PAKİSTAN VE TÜRKİYE ÇOK DAHA YAKIN İKİ ÜLKE HALİNE GELECEK

Pakistan ve Türkiye arasındaki sevgi ve iyi ilişkilerin daima mevcut olduğunu vurgulayan Pakistan Başbakanı İmran Han ise, bu ilişkileri çok daha üst seviyeye taşımak istediklerinin altını çizdi. Han, "Ülkeme dönerken şunu bilerek ülkeme dönüyor olacağım: Pakistan ve Türkiye bundan sonra birbiriyle çok daha yakın iki ülke haline gelecek" değerlendirmesinde bulundu. 

Han, farklı yatırımcılarla görüşmek ve Türkiye ile aralarındaki bağı sağlamlaştırmak için güçlü bir heyetle Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Görüşmelerde terörle mücadele konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Han, özellikle Afganistan konusunu da ele aldıklarını ifade etti.

Pakistan Başbakanı Han, şunları kaydetti:

"Afganistan halkı neredeyse 30 yıldan uzun bir süredir ızdırap çekiyor. Uluslararası toplum veya oraya barış getirmeye yardımcı olabilecek herkesin yardım etmesi gerekiyor. Pakistan zaten Taliban ve Amerikalılarla diyalog konusunda çaba gösteriyor ama diğer komşu ve paydaşlardan da lazım. İstanbul'da düzenlenecek (Afganistan, Pakistan ve Türkiye arasında yapılacak ) zirvenin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Pakistan ve Türkiye olarak, toplantının bu barış sürecine yardımcı olacağını düşünüyorum."

Han, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde ticaret ve yatırım konularının yanı sıra dış ilişkiler, terörle mücadele ve iki ülkenin de karşı karşıya olduğu ortak güvenlik tehditleri gibi konuları masaya yatırdıklarını belirtti. Han, Türkiye ve Pakistan'ın her alanda bağlarını kuvvetlendirmek istediğinin altını çizdi.

Ankara'da görüşülen başlıklar arasında kendileri için en önemli konunun Türkiye'nin konut inşası konusundaki tecrübesi olduğunu dile getiren Han, "Bizim ekonomimizi ayağa kaldırmak konusunda gelecek 5 yılda 5 milyon konut inşası gibi iddialı bir hedefimiz bulunuyor" diye konuştu.

"SİZİN TECRÜBENİZDEN DERS ÇIKARMAK İSTİYORUZ"

Han, çok tecrübeli Türk inşaat şirketleri olduğunun altını çizerek, "Son 6-7 senede Türkiye'de yaklaşık 2 milyon konut inşa edildiğine dikkati çekti. İnşallah biz de sizin tecrübelerinizden ders çıkarmak istiyoruz. Çünkü Pakistan'da ilk defa bu kadar iddialı bir plana imza atılıyor" ifadesini kullandı.

Sağlık reformunun da görüşmelerde gündeme geldiğini belirten Han, "Bunlar da bizleri çok etkiledi. Özellikle de kapsamı itibarıyla. Hem yeterince gelir sahibi olmayan, tamamen herkese nitelikli sağlık hizmetlerine, sağlık hizmetlerine ulaşabildiği sigorta sistemi. Bu bizim de ulaşmak istediğimiz bir hedef."

Han, Hazreti Muhammed'in adalet değerlerini temel alan bir Pakistan inşa etmek istediklerini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni Pakistan'ı inşa ederken, bu değerleri örnek almak istiyoruz. Bu bağlamda sizleri örnek almak istiyoruz. Halkın çoğunu ilgilendiren özellikle son yıllar yapılan çok önemli sağlık reformları var. Adalete erişim konusunda biz de aynılarını Pakistan'da yapmak istiyoruz."

Han, Türkiye'deki yeni eğitim reformlarını da çok ilginç bulduklarının altını çizerek, kendi ülkesinde 3 farklı eğitim sistemi olduğunu aktardı.

Kendilerinin de bütün halkı bir araya getiren bir müfredatı hayata geçirmek istediklerini kaydeden Han, "Eğitim sistemizde reform yaparken sizden öğreneceğimiz çok şey var" şeklinde konuştu.

"PAKİSTAN İSTİKRAR İSTİYOR"

Konuşmasında Pakistan-Hindistan ilişkilerine de değinen Han, Hindistan ile dostane ilişkiler için çaba gösterdiklerinin altını çizdi.

Han, "Hindistan şu anda Pakistan ile görüşmeyi reddediyor. Hindistan, "Pakistan terörü sona erdirene kadar" görüşmeyi reddettiğini söylüyor fakat çok garip bir durum içerisindeyiz. Eğer diyalog yoksa nasıl ileriye gidebiliriz ki?" değerlendirmesinde bulundu.

Hindistan ile ilgili yaşanan temel sorunun Keşmir olduğuna işaret eden Han, şunları söyledi:

"Burada artık yerli bir hareket var ve bu grup 30 yıldan fazla bir süredir insanların, insan hakları ve demokrasi temelli ihtiyaçlarını göz ardı ediyor ve maalesef Hindistan bu konuda Pakistan'ı suçluyor. İnsan hakları ihlalleri şu anda Keşmir'de devam ediyor ve insanları sadece yabancılaştırıyor. Pakistan'ın tek isteği istikrar. Çünkü ekonomik ilerleme kaydetmek istiyoruz. Bunun içinde istikrar gerekiyor. İstikrar da ancak Pakistan ile Hindistan'ın bir araya gelerek aralarındaki farklılıkları giderdiğinde yakalanacak."

Görüşmelerde Suriye konusunun da ele alındığını söyleyen Han, buradaki dramın son bulması için Türkiye'ye, ortaya koyduğu çalışmalarda başarılar diledi.

Han, terör örgütü DAEŞ'in yenilgiye uğratılmasında da Pakistan'ın daima Türkiye'nin yanında olduğunun altını çizdi. Han, Pakistan'ın bazı aşiret bölgelerinin bu terör örgütünün tehdidi altında olduğuna vurgu yapan Han, buna karşın Pakistan ordusunun muazzam bir iş yaparak terörü ortadan kaldırdığını vurguladı.

Başbakan Han, ülkesinde terörün çok büyük ölçüde azaltıldığına işaret ederek, terörü tamamıyla ortadan kaldırmayı ümit ettiklerini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...