Ağar 2 yıl hapis yatacak

“Susurluk” davasında eski Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar'ın 5 yıllık hapis cezası onandı. Ağar, kararı "Sevenlerimizi mahçup edecek davranış içinde olmadık" sözleriyle değerlendirdi. "Nereye gidiyorsunuz?" diyen gazeteciye ise şöyle yanıt verdi: ''İyi bir yere gitsem seni de götürürüm."

16.04.2012 - 07:59

Ağar 2 yıl hapis yatacak

Eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın yargılandığı davada yargı son sözünü söyledi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ı, ''Susurluk” davası kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili ''cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu'' iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını oy birliğiyle onadı.

Ağar hakkında zaman aşımı süresinin dolup dolmadığının irdelendiği kararda, sanığa atılı suçun ''kesintisiz'' suçlardan olması dikkate alınarak tespit edilen suç tarihi ile soruşturma ve kovuşturma safhalarında gerçekleşen zaman aşımını kesen ve durduran sebeplere göre dava zaman aşımı bakımından bir kovuşturma engelinin bulunmadığının tespit edildiği ifade edildi.

Kararda, Ağar'ın yöneticisi olduğu iddia ve kabul edilen teşekkülün sübutu ve niteliğinin Yargıtay tarafından onanarak kesinleşen İstanbul 6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin, 12 Şubat 2001 günlü kararı ile de ortaya konulduğu belirtildi.

Kararda, yapılan yargılama sonunda toplanan delillere göre, Ağar'a yüklenen ''suç işlemek amacıyla kurulmuş silahlı teşekkülü yönetmek'' suçunun sübut olduğu, bu nedenle oy birliğiyle hükmün onanmasına karar verildiği bildirildi.

Cezası onanan Mehmet Ağar, 2 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye olacak. Ağar, 5 yıl kamu hizmeti yapamayacak.

AĞAR: SEVENLERİMİ MAHCUP ETMEDİM
Bodrum'dan İstanbul'a gelen Mehmet Ağar, kararla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ağar, şunları söyledi:

''Şimdi mesajlardan öğrendim, bakacağım. Söyleyeceğim şudur; sevenlerimizi mahcup edecek hiçbir davranışın içinde hiçbir zaman olmadık. Başta da söylediğim gibi hizmet kusuru addedilebilir. Fakat suç addedilemez. Bütün bunlara rağmen, devletten gelmişiz. Her türlü karara karşı her vatandaşın ne yapması icap ediyorsa biz de onu yapacağız. Bu kadar basit.''

Aracına bindiği sırada Ağar, bir gazetecinin ''Nereye gidiyorsunuz?'' sorusu üzerine de, ''İyi bir yere gitsem, seni de götürürüm'' karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...