Agoplar yaşasın yeter!

Mili Eğitim Bakanlığı’nın Ermeni okulları için Ermenice ders kitabı bastırma kararını, Türkiyeli Ermeni gençlerin oluşturduğu ‘Nor Zartonk’ grubundan Sayat Tekir NTV’ye değerlendirdi.

01.04.2010 - 00:06

Agoplar yaşasın yeter!

"Ali topu Veli'ye at'ın yanına bir de 'Ali topu Hagop'a at'ı eklemek..."

Hrant Dink 2004’te hayal etmiş ve Agos gazetesindeki 'Farklılaşsak da fıkralaşsak' başlıklı yazısında yukarıda cümleyle somutlaştırmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu doğrultuda bir adım attı ve Ermenice ders kitapları bastırma kararı aldı. Çoğu İstanbul'da olan 18 Ermeni okuluna 'Hayat Bilgisi' ve 'Matematik' kitabı ile bu derslerin yardımcı kitapları ücretsiz dağıtılacak.

"Bu söz Hrant hayattayken değerliydi. Öldürülmesi ve sonrasında yaşananları görünce, Ali’nin topu atması yerine Agop’ların hayatlarına devam etmesini sağlamalıyız. Boşverelim top oynamasınlar ama bu topraklarda yaşasınlar..."

Bu sözlerin sahibi de, Türkiyeli Ermeni gençlerin oluşturduğu 'Nor Zartonk' grubundan Sayat Tekir. Tekir, Ermenice kitapları Canlı Gaste’de değerlendirdi:

"Benim annemin hatta onun annesinin okuduğu kitaplar, abartmıyorum neredeyse 100 yıllık kitaplardı. Örneğin Ermeni Dil ve Edebiyatı kitabı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, özellikle Bakan Çubukçu’nun katkıları oldu ve kendilerine Türkiyeli Ermeniler olarak teşekkür etmemiz gerekiyor.

Yüzyıl önceki kitaplar bir türlü yenilenemiyordu. Bürokratik engellerle karşılaşılıyordu. Hatta birkaç sene önce Ermenice hayat bilgisi kitabının kaldırılması konuşuluyordu. Bu açıdan bakıldığında, geldiğimiz nokta hoş.

Tabi ki bu karar sorunun bir kısmını ortadan kaldırmaya yarayacak. Ermeni liselerinin ve ilköğretim okullarının sorunları var. Türkiye’deki Ermeniler Batı Ermenicesi konuşuyor ve bu dil UNESCO’nun kaybolmaya yüz tutumuş diller listesinde. Bunun önüne geçmek içinde adımlar atılmalı. Türkçe kitaplarda da sorunlar var. Nefret söylemleri ortadan kaldırılmalı...

‘Ali topu Agop’a at’ üzerine konuşmak gerekirse... Hrant’ın ‘Farklılaşsak da fıkralaşsak’ yazısından bir cümle ve Agos’da yayımlanmıştı. Hrant varken değerli bir sözdü. Onu kaybettikten sonra bana artık çok da önemli gelmiyor. Dava sürecini, katil zanlısının kahramanlaştırılmasını görünce, Ali’nin topu atması yerine Agop’ların hayatlarına devam etmesini sağlamalıyız. Boşverelim top oynamasınlar ama bu topraklarda yaşasınlar..."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...